OH Peking 2022: Premiéra smíšeného závodu měla šokující průběh, Češi skončili sedmí

5 min 24 s

Průběh závodu smíšených družstev byl vskutku nečekaný. Vyloučenými se stalo hned pět skokanů, dva z Norska a jeden z týmů Japonců, Německa a Rakouska. Právě diskvalifikace soupeřů vynesla našim skokanům účast v druhém kole. Kvartet Klára Ulrichová, Karolína Indráčková, Roman Koudelka a Čestmír Kožíšek nakonec bral sedmou pozici. Zvítězili Slovinci, další držitelé cenných kovů ale zaskočili celý svět. Stříbro získali skokani ROV, bronz pak Kanaďané.

Prohřešky proti pravidlům odstartovaly už v první rundě. Jako první přišly komplikace pro Japonsko. Po parádním skoku Sary Takanašiové na značku 103 metrů přišla diskvalifikace za problémy s kombinézou. Stejný osud potkal postupně Rakušany a také Němce, pro které to byla asi největší rána, jelikož přišli o skok Kathariny Althausové dlouhý 104 metrů a nedostali se tak přes první kolo spolu s Číňany, díky čemuž těsně proklouzli do finálové části Češi.

V průběžném vedení byli po prvním kole poměrně jasným způsobem Slovinci, za kterými se seřadili Norové a sportovci Ruského olympijského výboru.

Jedni z favoritů na nejcennější kov, Norové, odcházeli ze závodu asi s největší dávkou zklamání. Ty porušení pravidel potkalo hned dvakrát, což jim zhatilo boj o jakékoli pěkné umístění, a nakonec se museli smířit s celkovou osmou příčkou.

Díky norské smůle se posunuli výsledkovou listinou Češi. Roman Koudelka předvedl skoky o délkách 93 a 92,5 metru. Podobně na tom byl i Čestmír Kožíšek (91 a 92,5 m). Na letošních olympijských hrách mají za sebou své poslední představení ženy, když Karolína Indráčková skočila 78 a 83 metrů a Klára Ulrichová 78,5 a 73,5 metru.

O výsledku boje o stupně vítězů nebylo jasno do posledních chvil. Za Rakušany předvedli obstojné skoky Stefan Kraft (dvakrát 102 m) a Manuel Fettner (101 a 102 m). To ovšem nestačilo na Japonce, ty vytáhl především Rjoju Kobajaši, včerejší olympijský vítěz po skoku v prvním kole 102,5 metru přidal let o délce 106 metrů a nechal tak Rakousko za sebou. Asi o největší šok se postarali Kanaďané, kteří jako jedni z mála prošli všemi prohlídkami bez ztráty kytičky a získali bronzové medaile.

Také stříbrné medaile ruské výpravy se rozhodně nečekaly. Co ovšem nikoho nezaskočilo, bylo suverénní prvenství Slovinců. Ti jako jediní překonali hranici 1000 bodů (1001,5) a při premiéře smíšeného týmového závodu zvítězili.

Skokanský program olympijských her pokračuje až v pátek, a to kvalifikací mužů na velkém můstku. Ta započne ve 12:00.