OH Peking 2022: všichni čtyři Češi si zajistili účast v závodě na velkém můstku, v kvalifikaci zvítězil Nor Lindvik

3 min 42 s

Program skoku na lyžích v rámci Olympijských her v Pekingu pokračuje pro muže na velkém můstku. Na něm se v pátek uskutečnila kvalifikace, do níž nastoupilo 56 skokanů. Z nich se nejvíce dařilo Mariu Lindvikovi. Na startu byla také čtveřice Čechů, z nichž všichni postoupili do hlavního závodu.

Romana Koudelku, Čestmíra Kožíška a Filipa Sakalu na velkém můstku doplnil též dvacetiletý Radek Rýdl, který na do Číny přicestoval později kvůli pozitivnímu testu na Covid. Nejsilnějším článkem českého týmu byl v kvalifikaci Čestmír Kožíšek, který s vydařeným skokem o délce 126,5 metru obsadil 25. pozici. Dělené 45. místo pak patřilo Filipu Sakalovi, kterému se nepodařilo navázat na povedené skoky v oficiálních trénincích, přesto se však s pokusem o délce 110,5 metrů pohodlně probojoval do sobotního závodu. Zkušený Roman Koudelka skončil na 48. příčce, když dolétl na značku 109 metrů. Radek Rýdl pak při své olympijské premiéře předvedl skok dlouhý 105 metrů a uzavíral tak postupovou padesátku.

Kvalifikaci na velkém můstku dominovali Norové. První místo v ní obsadil Marius Lindvik, který skočil 135 metrů. Necelých pět bodů za ním zaostal jeho týmový kolega Halvor Egner Granerud s pokusem o délce 133,5 metru. Na pódiu je pak doplnil Slovince Peter Prevc za 131 metrů. Vůbec nejdále dolétl mladý Olympijský sportovec z Ruska Danil Sandreev, a to na značku 136,5 metru. Startoval však z vyššího nájezdového okna a také do příznivých povětrnostních podmínek, takže nakonec v konečném pořadí obsadil páté místo.

Kompletní výsledky páteční kvalifikace naleznete zde.

Individuální závod mužů na velkém můstku odstartuje v sobotu ve 12 hodin středoevropského času.