Zemřel bývalý skokan na lyžích Antonín Hájek

Zemřel bývalý skokan na lyžích Antonín Hájek

3 min 15 s

Svaz lyžařů České republiky v pátek 10. března zasáhla zdrcující zpráva. Zemřel bývalý vynikající skokan na lyžích, český rekordman a reprezentační trenér Antonín Hájek. Jeho život vyhasl v nedožitých 36 letech.


Rodák z Frýdlantu, jenž mládí prožil v Harrachově, začal se skoky na lyžích v pěti letech a už v mládežnických kategoriích patřil mezi nejužší světovou špičku. Na juniorském šampionátu v Rovaniemi 2005 mu jen těsně unikla medaile, když o 1,5 bobu skončil na čtvrtém místě.

Čtvrté místo je jeho maximem také mezi dospělými v elitním seriálu Světového poháru, kde těsně pod stupni vítězů skončil hned dvakrát v sezoně 2009/2010. Za svou kariéru Tonda Hájek posbíral celkem 111 startů ve Světovém poháru, účastnil se dvou světových šampionátů v klasickém lyžování a čtyřech mistrovstvích světa v letech na lyžích. Reprezentoval rovněž na dvou zimních olympijských hrách, přičemž na těch ve Vancouveru 2010 vybojoval sedmou příčku.

Téhož roku také přepsal českou skokanskou historii. Na mistrovství světa v letech na lyžích ve slovinské Planici dolétl na hodnotu 236 metrů, pouhé tři metry za hranici tehdejšího světového rekordu, který držel Nor Björn Einar Romören. Stanovil tak tuzemský rekord, který dodnes nebyl překonán.

Po konci profesionální kariéry v roce 2015 se začal věnovat trénování mladých skokanských nadějí. Od roku 2018 do roku 2022 trénoval také reprezentaci, postupně působil u ženského i mužského národního týmu.

Čest jeho památce!Pomoc Ukrajině