Zastoupit Mirana bude těžké, ale budu se snažit pokračovat v jeho práci, jak budu nejlépe moct, říká Borek Sedlák, nový asistent Waltra Hofra

Zastoupit Mirana bude těžké, ale budu se snažit pokračovat v jeho práci, jak budu nejlépe moct, říká Borek Sedlák, nový asistent Waltra Hofra

12 min 19 s

V březnu roku 2014 ukončil aktivní sportovní kariéru, stihl vystudovat vysokou školu a po dvouletém působení u Mezinárodní lyžařské federace se stává asistentem Waltra Hofra. O novém působišti a celkové spolupráci s Waltrem Hofrem se dočtete v našem rozhovoru.


Od léta roku 2014 působíš v Mezinárodní lyžařské federaci, byl to velký skok přejít od role sportovce k roli skokanského kontrolora?

Ano, v březnu roku 2014 jsem se rozhodl ukončit po 25 letech skokanskou kariéru, a tak jsem logicky začal hledat nějaké uplatnění po skončení skokanské kariéry. Skoky na lyžích patřily vždy do mého života, tak jsem byl rád, když mi na můj email odpověděl Walter Hofer a nabídl mi práci pro FIS jako asistent ředitele pro ženský skok. Bohužel, na začátku léta 2014 pak Horst Tielman, který je koordinátorem pro Kontinentální pohár, onemocněl a já jsem se najednou ocitl ve dvou pozicích. Tím, že jsem se nějakým způsobem osvědčil v Kontinentálním poháru, tak si mě vzal Sepp Gratzer i do některých Světových pohárů jako svého asistenta pro kontrolu materiálu. Nakonec jsem tedy toho v prvních dvou letech stihl opravdu docela dost, od ženského skoku, kde jsem byl ve stejné pozici jako Miran Tepeš, přes koordinátora v Kontinentálním poháru, až po kontrolu skokanského matreriálu ve Světovém poháru. Tím, že jsem zůstal u skoku na lyžích, nebyl ten přechod od aktivního sportovce tak drastický, jak jsem čekal a například držení závodní váhy a nebo skokanský trénink ve větrném nebo deštivém počasí mi opravdu nechybí (úsměv).

Jak bys zhodnotil uplynulý rok?

Uplynulý rok hodnotím po sportovní stránce jako velice povedený, jak v Kontinentálním poháru, tak i ve Světovém poháru mužů bylo hodně vyrovnaných závodů a věřím, že i diváci se museli bavit výkony některých závodníků (závodnic). Například to, co předvedl Petr Prevc bylo opravdu nevídané a z mé strany totální respekt tomuto závodníkovi za jeho uplynulou sezónu. Stejně tak úroveň ženského skoku má rok od roku vzestupnou tendenci, i přesto, že S. Takanashi je ve většině závodů téměř neporazitelná, tak se za ní tvoří skupina hodně silných závodnic, které snad do budoucna budou schopné taky vyhrát některé závody SP a tím ženský skok zatraktivnit.

Není již tajemstvím, že vystřídáš na postu Mirana Tepeše, jak se těšíš na novou pozici?

Ano, o této změně jsem byl informován v průběhu FIS kongresu v Mexiku, na začátku června, byl jsem tou změnou dost překvapený, ale zároveň to je pro mě velká výzva a krok dopředu v mém profesním životě. Zároveň musím ale přiznat, že zastoupit Mirana bude hodně těžké, je to výborný člověk a má zkušenosti téměř dvacetileté na této pozici. On byl ten, který mě zaučoval na tutou pozici, tak se budu snažit v jeho práci pokračovat, jak nejlépe budu moct.

Co vše nové působiště obnáší?

Tato pozice je vedena jako management závodu, v mé pozici jde tedy především o koordinaci průběhu samotného závodu, co se týče komunikace se startérem, přímou komunikaci s televizí v rámci přímého přenosu - dodržení časového harmonogramu závodu a dále pak zejména technické věci jako nastavení větrného koridoru, hlídání podmínek na můstku z hlediska bezpečí závodníků a ovládání semaforu, který dává pokyn závodníkům k samotnému skoku. Dále pak tato pozice obsahuje ještě několik menších úkonů, které jsou součástí každého závodu, takže se mi občas sejde např. 5 vysílaček, se kterými musím komunikovat, tím pádem se v průběhu závodu opravdu nenudím a nemálokrát jsem rád, když je poslední závodník bezpečně na dojezdu můstku a já můžu prohlásit závod za ukončený.

Jak se ti spolupracuje s Waltrem Hofrem?

S Waltrem se známe už mnoho let, vždycky jsem k němu měl velký respekt a v minulosti, i když jsem byl závodník, tak jsme spolu dobře vycházeli. Dva roky po ukončení mé aktivní kariéry jsem jeho asistent, zní to pro mě dost neuvěřitelně, přesto ten respekt stále trvá a Walter jako velký profesionál a člověk, který má mnoho zkušeností, je ten pravý, od kterého se budu moct stále něčemu novému učit. Snad tedy i Waltrova volba, vybrat si mě jako jeho asistenta, byla správná a naše spolupráce bude úspěšná.

Máš nějaký oblíbený můstek, kam se vždy rád vracíš?

Určitě jsou místa, kam se rád budu vždycky rád vracet, jako je například Zakopané, také Turné 4 můstků má neskutečnou atmosféru, hodně adrenalinu zažiji asi při letech na lyžích, tam se tedy také těším a pak samozřejmě bych rád byl přítomen na nějaký Světový pohár doma, v České republice.

Najdeš také v nabitém kalendáři chvíli volna? Jak nejraději relaxuješ?

Po poslední, časově hodně náročné sezóně, jsem měl dlouhé volno, takže jsem si hodně odpočinul od cestování, ale všeho moc škodí, takže jsem se na začátek letní sezóny opravdu těšil a byl rád, že se zase ten závodní kolotoč rozeběhne. Při zhlédnutí kalendáře letních Světových pohárů je zřejmé, že kromě prvních 4 víkendů to zase tak časově náročné není, takže opravdu náročný program přijde až prvním závodem Světového poháru v zimě. Ve chvílích volna rád sportuji, snažím se chodit pravidelně do posilovny, běhat, na kolo, začal jsem trochu hrát tenis a několik golfových nadšenců z řad trenérů a závodníků mi slíbilo společnost na na první golfové lekci, tak jsem zvědavý, jestli kouzlu golfu podlehnu jako mnozí přede mnou. Myslím, že zrovna tento sport by byl výborným relaxačním prostředkem v průběhu volnější letní sezóny.

MT, BS

 Pomoc Ukrajině