Veronika Jenčová se připravuje na návrat po zranění. Chtěla bych závodit už v létě, hlásí

Veronika Jenčová se připravuje na návrat po zranění. Chtěla bych závodit už v létě, hlásí

5 min 47 s

12. prosince 2021. Přesně tehdy absolvovala Veronika Jenčová svůj doposud poslední soutěžní skok, když na Kontinentálním poháru v norském Vikersundu nezvládla dopad a ošklivě si poranila koleno. Následovala operace a několikaměsíční rehabilitace, kterou už má devatenáctiletá reprezentantka zdánlivě za sebou. A hlásí, že v létě bude připravena naskočit do závodního kolotoče.


Veronika Jenčová se letos mohla těšit hned na dva vrcholy sezony, jenže předloňské zranění ji stále do závodního tempa nepustilo. „Moc jsem chtěla na juniorské i seniorské mistrovství světa. Jenomže jsem věděla, že jsem na to stále fyzicky neměla. Nemohla jsem riskovat, že by to koleno nezvládlo,“ nechala se slyšet.

V uplynulých měsících ovšem rozhodně nezahálela. „Měsíc po operaci jsem začala s pomocí fyzioterapeutky Renaty Slavíkové rehabilitovat. Proces trval přibližně osm měsíců, přičemž v současnosti je koleno v takovém stavu, že mohu jet i těžší tréninky,“ popsala.  

Šance, že by Jenčová naskočila už do letošní sezony, byla od samotného počátku malá. A ještě se snížila na podzim. „Tehdy jsem začala s dynamikou. Koleno to poměrně zvládalo, ale pořád otékalo,“ uvedla s tím, že se poté ve zbytku zimy soustředila hlavně na kondiční a silovou část. „Moc mi pomohl v trénincích Lukáš Honzík, cvičila jsem také s Danielem Švecem. Spolupracovala jsem s reprezentačním trenérem Jaroslavem Šimkem, jenž mi pomáhal hlavně s individuální přípravou. S bývalým klubovým koučem Patrikem Chlumem jsem zase poprvé sjížděla můstek.”

Účastnice předminulého světového šampionátu v Oberstdorfu se ukázala i na můstku. „Do zimy jsme vstupovali s tím, že nebylo vůbec jisté, jestli si během ní alespoň párkrát skočím. Nakonec jsem absolvovala tři tréninkové skoky v lednu. Jenže se ukázalo, že mám stále blok při dopadu. První skok byl v pořádku, u těch dalších byl ale odjezd dost hraniční. Bylo vidět, že toho musím ještě spoustu natrénovat. To sníh neumožňuje.“

Veronika Jenčová tak znova mohla uklidit lyže na půdu. Naštěstí tam příliš dlouho nezůstanou. „Domluvili jsme se, že budu pokračovat v kondiční a silové přípravě. Holky budou mít po sezoně kratší pauzu, přičemž já ji využiji k tréninku, abych mohla už v květnu udělat první skoky. Směřovat nejdříve na menší můstky, postupně to pak zvyšovat,“ zahlásila.

A netají se tím, že by se v příštích měsících dokonce ráda vrátila do závodního kolotoče. „Určitě bych chtěla závodit už v létě, opravdu mi to chybí. Nejdříve bych chtěla objet nějaké FIS a Kontinentální poháry. Uvidíme, zda to bude i na Grand Prix.“Pomoc Ukrajině