Věříme, že se to zlomí a smůle se budeme už jenom smát, říká Vojtěch Štursa

Věříme, že se to zlomí a smůle se budeme už jenom smát, říká Vojtěch Štursa

16 min 33 s

Ve svých dvaadvaceti letech je jedním z tahounů reprezentace ve skocích na lyžích. Vojtěch Štursa je také po první třetině sezony jediným českým skokanem, kterému se podařilo dosáhnout na body ve Světovém poháru. Jak hodnotí první část sezony? V čem hledá hlavní příčiny dosavadních neúspěchů? A co čeká od prestižního Turné čtyř můstků?


Vojto, je za námi první třetina sezony, odskákáno bylo 10 závodů z celkových 31. Jaké je tvoje hodnocení?
Strašně rychle to uteklo. Vůbec se mi nezdá, že by za námi byla už třetina sezony. Ale určitě s ní spokojený nejsem. Nevyšlo to vůbec podle mých představ.

Jak výrazně se rozchází současné výsledky s cílem, se kterým jsi do této části sezony (tj. do turné čtyř můstků) vstupoval?
Nedá se říct, že by se výsledky úplně rozcházely. Nedával jsem si žádné cíle, nevázal jsem se na žádná konkrétní místa. Výsledky zhodnotit nedokáži, ale mohu říct, že výkony, které podávám a skoky, které předvádím, jsou trochu za mým očekáváním.

Poznamenal tým odchod zkušeného Jakuba Jandy, který byl zkraje sezony zvolen do poslanecké sněmovny?
Odchod Jandyse tým určitě poznamenal. Byl to srandista a strašný hecíř. Nechci říkat, že by bez něho bylo smutno, ale je určitě znát, že tam Jandys chybí.

Z jakého skoku jsi měl v dosavadní sezoně vůbec nejlepší pocit?
Vlastně každý závodní skok se to lepší. Od začátku je to na vzestupné tendenci. Nejlepší závodní skok jsem měl naposledy v Engelbergu, ale bohužel to nestačilo na postup do druhého kola. Co se týče jakéhokoliv skoku, tak na soustředění v Ga-Pa, kam jsme vyrazili po závodech v Engelbergu, jsem předváděl snad nejlepší skoky, co jsem kdy skákal.

Jsi doposud jediným českým skokanem, který dokázal ve Světovém poháru bodovat. Našel bys k tomuto počinu ještě další pozitiva?
Člověku dodá sebevědomí, když ví, že může být do třicítky. Konkurence je tak neskutečně našlapaná a svět je tak daleko, že i ty tři body jsou pro mě hrozně důležité a strašně si jich vážím. Zároveň ale vím, že to není můj limit a mohu skočit na mnohem lepší umístění a udělat mnohem víc bodů.

Co konkrétního se Tobě osobně naopak v této části sezony nevydařilo?
Nepodařilo se mi být uvolněný do závodů, předvádět stále stejnou úroveň a navázat na skoky, které jsem předváděl na podzim. Nezůstal jsem se začátkem sezony klidný, nedíval jsem se jen sám sebe a nehlídal jsem si svou cestu. Rozhodily mě různé vnější vlivy. Ale skoky, které jsem předváděl v posledních týdnech, mají vzestupnou tendenci a věřím, že se to zlomí.

Čím si vysvětluješ, že dobré skoky většinou dáváš v tréninkových kolech a nedokážeš metry a body z těchto skoků více přenést do kvalifikace, resp. do hlavního závodu?
Řekl bych, že je to sebevědomím a nějakým vnitřním klidem. Závodník musí mít dnes v hlavě absolutní klid a před skokem musí být v transu. Nedaří se mi dostat do sebe takovou uvolněnost a radost z toho skoku. Nevím, jak bych to popsal. Do závodu vlastně už ani nerozhoduje, že by se nějak změnila pozice, nebo něco udělal jinak. V dnešní konkurenci stačí i jenom větší svalová tenze, větší napětí a energie, co by se měla projevit na odrazu, se neprojeví. A to jsou strašné metry.

Dnes je tento sport o spoustě detailů. Pro laika je absolutně nepředstavitelné, co dělá ty největší rozdíly, jaké to jsou minimální věci. Za mě je to prostě tak, že přijde závod a energie se mi někde zarazí a chybí mi ta uvolněnost. Naučit se to určitě dá a věřím, že to ještě zvládnu.

Letošní sezona je zatím velice vyrovnaná, vždyť zatím dokázalo bodovat pouze 48 skokanů a rozdíly mezi závodníky nejsou velké, vyjma uskočeného Richarda Freitaga. Co na to říkáš?
To je přesně to, o čem mluvím. Svět je tak moc vepředu a všichni jsou tak vyrovnaní, že rozhodují tak malé nuance. Vůbec se nedivím, že je už pět vítězů jednotlivých závodů. Richard Freitag má aktuálně formu jako blázen a všechno mu vychází. Ale není to o parník a všichni mu šlapou na záda. Stačí jedna malinká chyba a člověk se propadne hrozně hluboko do startovního pole.

V několika závodech jsi byl v prvním kole na pomezí bodované třicítky, třeba v poslední zastávce SP v Engelbergu jsi skončil na 32. místě jen o tři desetiny za postupem. Jaká je hlavní věc, která schází k pravidelnému postupu do elitní třicítky nebo k dostižení špičky?
Je to právě ta uvolněnost a nejaký „flow“, abych dokázal svou energii prodat bez nějakého křečování nebo zatuhnutí. Stačí se na skok uvolnit a dát tomu volný průběh. Chybí trochu sebevědomí. Jakmile si budu mnohem více věřit, tak i skoky v závodech budu dělat uvolněněji a nebude to pak na hraně postupu, ale už se budu motat alespoň v bodované třicítce. To dodá další seběvědomí a bude se to lepšit a lepšit.

Jak funguje spolupráce s Richardem Schallertem?
Spolupráce s Richardem je na perfektní úrovni. Riči je výborný trenér a lepšího u nás nemáme. Ačkoliv nemají někteří stejný názor jako já, tak Riči je absolutní trenérská špička a nikoho lepšího v republice nemáme. Nezbývá než věřit a já věřím, že za sebou máme odvedenou skvělou práci. V létě jsme měli skvělou přípravu a pod jeho vedením tým funguje perfektně. Z mé strany je s Ričim maximální spokojenost.

Pro celý český skokanský tým není tato část sezony příliš povedená. Jaká je vůbec atmosféra v týmu? Snažíte se něco změnit? Jste semknutější? Věříte, že Vás to může psychicky posílit, až se začne dařit?
V týmu při sobě držíme a zůstáváme pozitivní. Věříme, že se to jednoho dne zlomí. Nelíbí se nám současný stav a snažíme se dělat změny. Každý by chtěl skákat co nejlépe a tohle je trošku frustrující. Bojujeme nejen každý za sebe, ale vzájemně si pomáháme a věříme, že až se z tohohle jednou vyhrabem, tak při vzpomínce, jak se nám nedařilo, se budeme všichni společně jenom smát.

Před námi je Turné čtyř můstků. Co si od této prestižní akce slibuješ a jak se ti vůbec zamlouvá KO systém?
Na Turné se strašně těším a jdu do toho s obrovským respektem. Loni jsem si myslel, že je to závod jako každý jiný, ale překvapilo mě to. Je to neskutečný masakr. Co se diváků týče, tak i přejezdů. Je to totální stresová situace a běžný člověk si to neumí ani představit. Já si také neuměl představit, jak Turné probíhá a jak probíhá. Je to brutál (směje se). Jdu do toho s velkým respektem. Tahle akce je tak významná, že se hodně těším.

KO systém se mi zamlouvá. Může nám to hrát do karet, když to takhle řeknu (směje se). Vzhledem k tomu, že jsme měli v první třetině sezony opravdu smůlu na vítr. Osobně jsem snad neměl jediný závod, kdy bych měl podmínky nadprůměrné, ale vždy jsem se pohyboval ve velice podprůměrných podmínkách. S KO systémem věřím, že v té dvojici dokážu chytit lepší vítr s protivníkem a pak budou skoky lépe vypadat a s tím budou lepší i výsledky.

Dá se vůbec říct, že skokané letos neberou Turné až tak prestižněji, protože vrchol sezony budou olympijské hry?
Turné berou všichni prestižně. Je to tradiční a obrovská akce. Každý na to vzpomíná už od svého dětství. Je to jeden z vrcholů sezony. Musí se počítat s tím, že se na to každý připravuje jako na vrchol sezony a neodsouvá to na nějakou vedlejší kolej.Pomoc Ukrajině