V pátek odstartuje Světový pohár skokanů! Do Wisly zamíří pětice českých zástupců

V pátek odstartuje Světový pohár skokanů! Do Wisly zamíří pětice českých zástupců

5 min 37 s

Už v pátek skokanům na lyžích odstartuje sezona. A to ve Wisle (HS134), kde sice nebude chybět ledová stopa, avšak vůbec poprvé v historii zimního Světového poháru se závod odskáče na umělé hmotě. Do Polska vyrazí pětičlenná česká výprava, a to ve složení Roman Koudelka, Filip Sakala, Radek Rýdl, Klára Ulrichová a Karolína Indráčková.


Ještě před letošním mistrovstvím České republiky nebylo jasné, který český závodník doplní Romana Koudelku na úvodní zastávce Světového poháru v polské Wisle. Nakonec bude mít český matador kolegy dva, a to Radka Rýdla a Filipa Sakalu.

Druhý zmíněný skokan se přes léto připravoval mimo reprezentační skupinu. Šanci se ukázat v elitním seriálu závodů dostal od kouče Vasji Bajce poté, co dokázal ovládnout liberecké MČR. „Už jsem se poučil z toho, že nemůžu někam přijet a chtít vyhrát. Na cestě tam je třeba trpělivosti a trpělivost je vlastnost, kterou musím zvládnout,“ nechal se slyšet Sakala.

A aby se začalo více dařit i ostatním skokanům, by pochopitelně uvítal i Roman Koudelka. „Moc bych mladým klukům přál, aby se na mě začali trošku dotahovat, aby tam vznikla nějaká větší konkurence,“ zmínil se. 

Jak už je u třiatřicetiletého reprezentanta zvykem, své cíle před nadcházející sezonou neodkryl. „Samozřejmě nějaké cíle mám, ale nikdy je neříkám veřejně. To je podle mě osobní věc, nechci na sebe vyvíjet tlak, že něco řeknu, a potom z toho budu nervózní.“

Naopak konkrétní byl Radek Rýdl. „Dal jsem si pro celou zimu takový cíl, že bych chtěl objíždět Světový pohár a skákat hlavní závody,“ řekl skokan, jenž mezi elitou debutoval v lednu letošního roku. 

Klára Ulrichová by jistě ráda ve Wisle navázala na letní Grand Prix, kdy na můstku HS134 brala body za 16. a 18. místo. „Chci začít předvádět skoky, co v tréninku, a postupně se posouvat výsledkovými listinami vzhůru,“ věří skokanka z Frenštátu pod Radhoštěm. 

Ambice netají ani její zkušenějšího kolegyně Karolína Indráčková. „Chtěla bych pravidelně bodovat ve Světovém poháru,“ řekla závodnice, která ještě nikdy na mezinárodním podniku na můstku Adama Małysze nestartovala. 

Program v tamním areálu vypukne páteční kvalifikací, následovat budou sobotní a nedělní hlavní závody mužů i žen. Mezi ženami vloni dvakrát triumfovala Slovinka Urša Bogatajová, závody mužů opanovali domácí Jakub Wolny a Dawid Kubacki. 

Program 

Pátek
14:00 – Kvalifikace žen
18:15 – Kvalifikace mužů

Sobota
12:00 – Individuální závod žen
16:00 – Individuální závod mužů 

Neděle
11:00 – Kvalifikace žen
12:00 – Individuální závod žen
14:30 – Kvalifikace mužů
16:00 – Individuální závod mužů 

Foto: Marek KlusPomoc Ukrajině