Turné čtyř můstků přichází, český tým na něj vyrazí ve složení Koudelka, Kožíšek a Štursa

Turné čtyř můstků přichází, český tým na něj vyrazí ve složení Koudelka, Kožíšek a Štursa

10 min 52 s

První vrchol skokanské sezony přichází. Na přelomu se uskuteční tradiční Turné čtyř můstků, prestižní skokanský závod na dvou německých a dvou rakouských můstcích. Český závodník Vojtěch Štursa v nedávném rozhovoru přiznal, že v olympijské sezoně je Turné bráno velice prestižně. Proto se nabízí otázka – ovládne jej dosavadní suverénní lídr světového poháru Richard Freitag a ukončí tak roční patnáctileté čekání Německa na vítěztví? A zlepší se výsledky českých skokanů? Národní tým bude reprezentovat trio Vojtěch Štursa, Roman Koudelka a Čestmír Kožíšek.


Klání, které každoročně shlédnou desítky tisíc fanoušků živě na stadionech a další stovky tisíc u televizních obrazovek. Vítěz se stává nesmrtelným a je navždy zapsán ve skokanských análech. O čem je řeč? O Turné čtyř můstků, jenž na přelomu roku 2017 a 2018 nabídne již svůj 66. ročník.

V posledních třech ročnících vyhráli Turné skokani tří různých národností. Letos se největší pozornost upíná k vedoucímu muži světového poháru Richardu Freitagovi, jenž má velkou formu a vychází mu prakticky cokoliv, na co sáhne. Velice zdatně mu sekunduje i krajan Andreas Wellinger. Na obhajobu triumfu si brousí zuby i loňský vítěz Kamil Stoch a rozhodně není bez šance, stejně jako Stefan Kraft, jenž ovládl tento podnik před dvěma lety. Do okruhu favoritů je třeba zařadit i norské duo Daniel-André Tande nebo Johann André Forfang. Nicméně může se stát, že zvítězí někdo úplně jiný. Třeba jako rakouský skokan Thomas Diethart, zcela nečekaný vítěz Turné z roku 2013/2014.

Pokud se podíváme do historie, není se čemu divit, proč němečtí příznivci tolik vzhlíží k Richardu Freitagovi. Na vítězství čeká Německo již patnáct let. Na přelomu roku 2001/2002 totiž zcela suverénně zvítězil Sven Hannawald, jenž jako jediný v historii vyhrál během jednoho Turné všechny čtyři závody. Od té doby poznal prestižní závod finského, norského, rakouského, polského, slovinského nebo českého vítěze, německá skokanská velmoc však čeká…

Jestliže Hannawald byl skokanem, jenž jako jediný vyhrál při jednom ročníku všechny čtyři závody, na zlomu let 2007/2008 se psala skokanská historie znovu. Janne Ahonen totiž zkompletoval další triumf a je jediným skokanem, jenž vyhrál turné pětkrát po sobě a překonal tak legendárního Němce Jense Weißfloga, jenž vyhrál čtyřikrát. Od jeho vítězství začala sedmiletá rakouská nadvláda – postupně vyhrál Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, poté dvakrát Gregor Schlienzauer a již zmiňovaní Thomas Diethart se Stefanem Kraftem. Předloni se radoval tehdejší jasný vládce světového poháru Peter Prevc, do letošního Turné vstoupí jako obhájce Polák Kamil Stoch.

Sluší se uvést, že specifickým ročníkem Turné byl rok 2005/2006. V dosavadní pětašedesátileté historii poznalo Turné poprvé dva vítěze, Janne Ahonen a český skokan Jakub Janda měli po čtyřech kláních navlas shodný bodový zisk. I díky tomu je Finsko spolu s Rakouskem a Německem nejúspěšnějšími národy, každá z těchto zemí má šest vítězů německo-rakouského podniku.

Turné čtyř můstků zažije letos již jednadvacátý ročník, který se skáče K.O. systémem. Úspěšná padesátka z kvalifikace jde proti sobě, tzn. 26. skokan z kvalifikace vyzve 25., sedmadvacátý jde proti čtyřiadvacátému, až se vytvoří poslední dvojice – nejhorší skokan kvalifikace nastoupí proti jejímu vítězi. Postupový klíč do druhého kola je jednoduchý – mezi finálovou třicítku jde 25 vítězů těchto dvojic a pět nejlepších šťastných poražených, tedy poražených skokanů s nejvyšším bodovým součtem.

Tento systém by mohl vyhovovat českým skokanům, konkrétně Vojtěchu Štursovi, jenž se nechal slyšet, že mu K.O. duely velice sedí. Jediný český skokan, který letos dokázal získat body do světového poháru, jede na Turné spolu s dvěma reprezentačními kolegy – Romanem Koudelkou a Čestmírem Kožíškem. Český tým může být doplněn těsně před prvním závodem na celkový počet čtyř skokanů na základě výsledků a výkonů předvedených v Kontinentálním poháru v Engelbergu.

Můstky na Turné:

Oberstdorf, můstek Schattenberg, Německo
Hill Size 137 metrů
Konstrukční bod: 120 metrů
Rekord můstku: 143,5 metrů (Sigurd Pettersen, rok 2003)

Garmisch-Partenkirchen, Velký olympijský můstek, Německo
Hill Size 140 metrů
Konstrukční bod: 125 metrů
Rekord můstku: 143,5 metrů (Simon Ammann, rok 2010)

Innsbruck, můstek Bergisel, Rakousko
Hill Size 130 metrů
Konstrukční bod: 120 metrů
Rekord můstku: 138 metrů (Michael Hayböck, rok 2015)

Bischofshofen, můstek Paula Ausserleitnera, Rakousko
Hill Size 140 metrů
Konstrukční bod: 125 metrů
Rekord můstku: 144,5 metrů (Domen Prevc, rok 2017)

Program Turné čtyř můstků
Pátek 29.12.2017, 16:30: kvalifikace, Oberstdorf
Sobota 30.12.2017, 16:30: hlavní závod, Oberstdorf
Neděle 31.12.2017, 14:00: kvalifikace, Garmisch-Partenkirchen
Pondělí 1.1.2018, 14:00: hlavní závod, Garmisch-Partenkirchen
Středa 3.1.2018, 14:00: kvalifikace, Innsbruck
Čtvrtek 4.1.2018, 14:00: hlavní závod, Innsbruck
Pátek 5.1.2018, 17:00: kvalifikace, Bischofshofen 
Sobota 6.1.2018, 17:00: hlavní závod, Bischofshofen

Nominace českého týmu: Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Vojtěch Štursa
Trenéři: Richard Schallert, Jaroslav Šimek

V termínu 27.-28.12.2017 se bude znovu skákat ve švýcarském Engelbergu, kde nedávno proběhl světový pohár. Tentokrát se bude na Gross-Titlis-Schanze skákat Kontinentální pohár, závodit se bude na velkém můstku HS140. Pod vedením trenérů Jakuba Jiroutka a Tomáše Vambery se ve Švýcarsku představí kvartet Lukáš Hlava, Viktor Polášek, Tomáš Vančura, Filip Sakala a jeden z této čtveřice si může vybojovat nominaci na Turné čtyř můstků. 

 



Pomoc Ukrajině