Stoprocentní úspěšnost v kvalifikaci, Roman Koudelka byl navíc na výborném devátém místě!

4 min 24 s

První úkol ve Val di Fiemme si čeští skokani mohou odškrtnout. Z páteční kvalifikace, čítající 58 závodníků, postoupili do hlavního sobotního závodu všichni tři čeští skokan Roman Koudelka, Viktor Polášek i Filip Sakala. První jmenovaný se navíc blýskl devátým místem. Lídrem kvalifikace se stal čerstvý vítěz Turné čtyř můstků Dawid Kubacki.

Hned první z českých skokanů v kvalifikaci se dostal do průběžného vedení, Filip Sakala dal v zadním větru 95,5 metrů a za chvilku měl postup jistý. Na první pozici vydržel tři skoky, než ho sesadil Andreas Branerud Buskum, v kvalifikaci překvapivě druhý nejlepší Nor. Sakala nakonec obsadil osmatřicáté místo.

Viktor Polášek měl hned po svém skoku postup v kapse, předvedl totiž slušných 94 metrů s dobrým stylem. Šel na průběžné třetí místo, nakonec skončil třiatřicátý a pokud v sobotu skočí o trošku více, nemusel by být postup do finálového kola nereálný.

Hodně se trápily třeba Norové nebo Slovinci, jejichž skokani úplně nemají rádi střední můstky, jsou spíše letci. Výjimkou byl Cene Prevc, zatím nejméně slavný skokan ze tří bratří Prevců dal 100 metrů a dlouho se držel na prvním místě.

O pouhých 1,9 bodů za Cene Prevce se zařadil po svém skoku Roman Koudelka, který jako první ze všech šel za hranici sto metrů. Česká jednička se mohla těšit z výborného výkonu na 100,5 metrů a z konečné deváté pozice. Věřme, že podobně dobře si Roman povede i v sobotním hlavním závodu.

Cene Prevce nakonec přeskočili pouze tři další závodníci. Jako první Stephan Leyhe, který šel na 102 metrů. Z vítězství se přesto neradoval, jelkož ještě o půl metru dále skočil Dawid Kubacki. Nový vítěz Turné čtyř můstků předvedl tedy nejdelší skok celého dne a nakonec vyhrál kvalifikaci o jedinou desetinu bodu před Karlem Geigerem, kterému na poražení polského skokana nestačila ani magická známka 20,0 za styl.

Výsledky páteční kvalifikace najdete zde. Sobotní první kolo začíná na olympijském můstku ve Val di Fiemme v 16:00.