SP mužů v Ruce: vítězí Anže Lanišek, Poláškovi se v hlavním závodě bodovat nepodařilo

4 min 38 s

V neděli se ve finské Ruce konala kvalifikace a také čtvrtý závod SP této sezóny, ve kterém se nejlépe vedlo Slovinci Anžemu Laniškovi. Do větrného klání na můstku s konstrukčním bodem HS142 nastoupilo 69 skokanů, mezi nimiž byli i dva Češi, Čestmír Kožíšek a Viktor Polášek. Druhý zmíněný se sice probojoval do hlavního závodu, body si však z Finska domů neveze ani jeden z nich.

Kvalifikace

Jako první na nedělním programu byla kvalifikace. V té zvítězil Němec Karl Geiger, který předvedl pokus dlouhý 143,5 metru. Půl metru za ním zaostal Jan Hörl z Rakouska a třetí místo obsadil další Němec Markus Eisenbichler (134 m). Příznivce českého skoku potěšil slušný skok Viktora Poláška o délce 125,5 metru, jímž si z 35. pozice bezpečně zajistil místo v hlavním závodě. Totéž se bohužel nedá říci o Čestmíru Kožíškovi, který skočil 95 metrů a obsadil tak 63. místo. Nutno však podotknout, že podmínky během kvalifikace nebyly vždy příznivé, a tak se do závodu neprobojoval ani například jeden z favoritů Halvor Egner Granerud (106 m).

Hlavní závod

První vítězství v SP ve své kariéře si pětadvacetiletý Anže Lanišek připsal za skoky o délce 147 a 135 metrů. V prvním kole přitom zaostal za rekordem můstku jen o půl metru. Druhý byl Němec Karl Geiger, průběžný lídr seriálu SP, který skočil 138 a 142,5 metru. Na pódiu je doplnil jeho týmový kolega Markus Eisenbichler (145 + 135,5 m). Viktor Polášek, jediný zástupce českého týmu v tomto závodě, obsadil se skokem o délce 123 metrů 45. pozici.

Průběžné pořadí seriálu SP

Průběžné prvenství v seriálu Světového poháru 2021/2022 stále patří Němci Karlu Geigerovi s 305 body. Slovinec Anže Lanišek (252 b) si svým dnešním vítězstvím výrazně polepšil a posunul se na druhé místo. Třetí je pak další Němec Markus Eisenbichler s celkovým počtem 192 bodů.

Další zastávkou SP bude Wisla v Polsku, kde se kromě jednoho individuálního závodu koná již tradičně také závod týmový. Češi do něj však pravděpodobně nenastoupí.

Kompletní výsledky nedělního závodu naleznete pod tímto odkazem, výsledky kvalifikace pak zde.