Skokany na lyžích povede slovinské trenérské duo Gaj Trček a Jure Šinkovec

Skokany na lyžích povede slovinské trenérské duo Gaj Trček a Jure Šinkovec

10 min 34 s

Letní část skokanské sezony je za dveřmi a příprava českých reprezentací je v plném proudu. Hlavní změny se uskutečnily nejen ve vedení úseku, který v současnosti řídí předseda Vít Háček s místopředsedou Filipem Sakalou, ale také ve trenérském složení.


Šéftrenérem českého skoku na lyžích se stal pětatřicetiletý Slovinec Gaj Trček, kterému bude pomáhat bronzový medailista z mistrovství světa v letech na lyžích Jure Šinkovec. „Největší přednost nových trenérů spočívá především v energii, kterou do své práce dávají. Na obou je vidět, že je to baví, mají „drive” do práce a především přinesou do týmu novou energii a motivaci, která u nás dlouho chyběla,“  uvedl Filip Sakala, sportovní ředitel a místopředseda úseku.

Přínos slovinského dua pro český skok na lyžích by však neměl skončit u reprezentační úrovně. „Náš záměr je takový, že ze všech trenérů se stane jeden velký tým, který bude společně táhnout za jeden provaz. Trček s Šinkovcem do tohoto konceptu skvěle zapadnou. V České republice máme mnoho kvalitních trenérů, naším cílem je, aby se do celého procesu zapojilo co možná nejvíce trenérů. Nechceme, aby se v Česku stavěly barikády mezi reprezentací a klubovou úrovní. Je třeba pamatovat na to, že celý systém se musí budovat už od malých dětí,“ připomíná místopředseda skokanského úseku.

Gaj Trček s Jurem Šinkovcem povedou dospělou reprezentaci ve složení Roman Koudelka, Benedikt Holub, Radek Rýdl a Kryštof Hauser. Mezi kandidáty na přesun do elitního týmu pak patří Petr Vaverka a patřil také František Holík. Ten však minulý týden oznámil, že přerušuje kariéru.  

„Fanda Holík přerušil kariéru, ale doufám, že to pro něj není definitivní konec. Přišel za mnou, že by si rád dal na chvíli pauzu a rozmyslel si co dál. Poslední sezóny pro Fandu z hlediska výkonnosti nebyly optimální, takže jeho rozhodnutí částečně chápu. Já věřím, že by mu malá pauza mohla pomoci najít novou motivaci, energii a správný nadhled. Myslím si, že by byla škoda přijít o tak talentovaného závodníka. Návrat do reprezentačního družstva si však Fanda bude muset vybojovat,“ objasnil Sakala..

Pro závody Světového poháru se bude na začátku sezony počítat s Romanem Koudelkou. Pro zbytek reprezentačního výběru budou prioritou podniky nižších kategorií, tedy Kontinentálního poháru a FIS Cupu. „Byli bychom neradi, kdyby se opakoval stav z předešlých sezon, kdy na Světový pohár jezdili závodníci, kteří na to neměli výkonnost. Ti z nich poté odjížděli demotivovaní, což ovlivnilo jejich chuť do další práce,“ zmínil bývalý český reprezentant a účastník olympijských her v Pekingu.

Ženský skok na lyžích budou v příští sezoně reprezentovat Karolína a Anežka Indráčkovy, Klára Ulrichová a Veronika Jenčová. „Reprezentační trenér žen Martin Bayer působí v české republice pouze jeden rok a musím uznat, že se jedná o velmi kvalitního trenéra, u kterého věřím, že ženský skok může posunout o kus dál. Cílem bude, aby ženy pravidelně bodovaly ve Světovém poháru. Jsme si vědomi toho, že mají potenciál k tomu, aby se umisťovaly v nejlepší patnáctce. To je bod, ke kterému bychom rádi v blízké době dospěli.“

Veledůležitá pro český skok na lyžích bude v následujících letech adaptace nadějných juniorů na prostředí dospělých závodů. „Vzhledem k tomu, že se změnil kompletně celý systém přípravy, tak i s ohledem na mládí závodníků pro nás v tuhle chvíli nejsou výsledky hlavní prioritou. Hlavním cílem bude, aby kvalita u kluků systematicky vzrůstala a aby byli připraveni na olympijské hry v roce 2026,“ nechal se slyšet Filip Sakala.

Juniorský tým pod vedením Františka Vaculíka tvoří David Rygl, Daniel Škarka, Filip Křenek, Vojta Stolarz, Jan Ošmera a Lukáš Jeřábek. „Myslím, že právě juniory máme momentálně velmi silné, vždyť na letošním EYOF skončili v týmech na pátém místě. Povede je František Vaculík, jenž má naši plnou důvěru a jsme si vědomi jeho vysokých trenérských kvalit. Věřím, že tahle skupina má velký potenciál uspět na mistrovství světa juniorů,“ vyhlíží výkony mladých skokanů..

Nejbližší skokanskou akcí na našem území, kde se představí česká reprezentace, bude 11.6. závod O pohár starosty města Rožnov pod Radhoštěm. Následuje Velká cena Lomnice nad Popelkou, kde budou skokanky a skokani ladit formu před blížícími se Evropskými hrami v Krakově.

Co se tréninkového programu týče, tak v nadcházejících dnech se uskuteční soustředění v Liberci. „Byl bych v rád, aby se plány jednotlivých reprezentací co nejvíce sladily a aby bylo co nejvíce společných soustředění,“ uvedl místopředseda skokanského úseku.

K většímu sjednocení reprezentací by měl dopomoci i nový kondiční trenér Dominik Ďurčo. „Bude se starat o metodiku českého skoku. Po konzultaci s hlavními trenéry všech družstev bude vytvářet kondiční plány závodníkům na míru,“ představil Sakala svou vizi.

Foto: Nordic FocusPomoc Ukrajině