Skokanský závod v Lomnici ovládl sdruženář Tomáš Portyk

Skokanský závod v Lomnici ovládl sdruženář Tomáš Portyk

6 min 11 s

V pátek 17. června 2022 se skákalo v areálu v Lomnici nad Popelkou. Tamní velkou cenu ovládl domácí sdruženář Tomáš Portyk, který triumfoval díky povedenému prvnímu kolu. Ve finále sice předvedl horší skok, ale náskok mu nakonec stačil k vítězství před Františkem Lejskem a Čestmírem Kožíškem. Mezi ženami vyhrála Klára Ulrichová, která tak navázala na týden starý triumf z Rožnova pod Radhoštěm.


Tomáš Portyk předvedl v prvním kole výborný výkon. Reprezentant v severské kombinaci skočil přesně 74 metrů a dostal i výborné stylové známky, 4x 19 a jednou pouze o bod méně. V součtu měl 125,8 bodů a na druhého Františka Lejska (72 metrů) měl pohodlný náskok téměř deseti bodů. Třetí místo patřilo Čestmíru Kožíškovi, dalšímu domácímu závodníkovi, který dokázal skočit 71 metrů. „S prvním skokem mohu být maximálně spokojený, protože jsem konečně do závodu trefil skok, jaký jsem chtěl. I trenéři byli spokojení, takže mne to nastartovalo,“ pochvaluje si Tomáš Portyk první soutěžní pokus.

 

Ve finále mohl Benedikt Holub litovat, že se mu nevydařilo první kolo. Ještě o půl metru totiž překonal výkon Tomáše Portyka. Za 74,5 metrů byl průběžně první a čekal, jak zareaguje první trojice. Čestmír Kožíšek šal za 72 metrů na chvilku do vedení, ihned ho totiž sesadil František Lejsek (73,5 metrů), jenž vedl o půl bodu. První místo ale udržel Tomáš Portyk. Stačila mu k tomu rovná sedmdesátka. Jeho náskok se sice ztenčil před Lejskem pouze na 2,2 bodů, ale i tak mohl slavit vítězství ve Velké ceně města Lomnice nad Popelkou. „Druhý skok už se mi tolik nepovedl, jelikož nejsem zvyklý skákat za umělého osvětlení. Trošku mi to udělalo bordel a problémy. Výkonnost ale byla stabilní a skoky se mi docela povedly. Jsem za to rád, protože vždycky je nějaká motivace porazit skokany-specialisty,“ říká český reprezentant v severské kombinaci.

 

„Jelikož jsem lomnickou Velkou cenu ještě nikdy nevyhrál a vždy byla velká konkurence skokanů, tak si výhry cením a udělala mi radost. Zatím jsem neskákal úplně stabilně a dobře, proto jsem rád, že mi to vyšlo právě tady na domácí půdě. A taky jsem rád, že jsem porazil skokany-specialisty, i když konkurence nebyla taková, protože mezi nimi nebyl „Koudy“ (Roman Koudelka – pozn. aut.). Dva skoky, které jsem převedl, byly docela stabilní. Jsem rád, že se mi povedlo vyhrát a zapíšu se do nějaké historie jako vítěz Velké ceny Lomnice nad Popelkou,“ dodává sympatický „kombiňák“.

 

Ženský závod opanovala Klára Ulrichová, která má velmi dobrou formu. Navázala totiž na týden starý triumf z Rožnova pod Radhoštěm, kde vyhrála klání O Pohár starosty. V obou kolech předvedla nejlepší skoky (72 + 72,5 metrů) a zvítězila s velkým náskokem 17,5 bodů před Karolínou Indráčkovou (dvakrát 68,5 m). Třetí pozice patřila ukrajinské závodnici Tetianě Pylypcukové, která má v kolonce ročníku narození stejné číslo jako Ulrichová – 2004. Ukrajinka za dvěma Češkami už ale výrazně zaostala (61,5 + 64,5 metrů). S nepopulární bronzovou pozicí se musela spokojit Tereza Koldovská.Pomoc Ukrajině