Skokanský republikový šampionát vyhráli Koudelka a Ulrichová. Mezi juniory slaví sdruženář Konvalinka

Skokanský republikový šampionát vyhráli Koudelka a Ulrichová. Mezi juniory slaví sdruženář Konvalinka

5 min 47 s

Harrachovský střední můstek se ve středu stal dějištěm Mistrovství České republiky ve skocích na lyžích. Republikovým šampionem mezi muži se stal Roman Koudelka, který potvrdil pozici české skokanské jedničky. Mezi ženami vybojovala zlatou medaili Klára Ulrichová, mezi juniory sdruženář Jiří Konvalinka a v dorostencích Jiří Kubalák.


Roman Koudelka v kategorii mužů neměl na středním můstku v Harrachově konkurenci, přestože neskákal nejdále. Důvodem ovšem bylo to, že skákal z nájezdového okna číslo čtyři, zatímco ostatní absolvovali své skoky z osmičky. V obou kolech tak velezkušený český reprezentant připisoval jen za nájezd 18,8 bodu, což v konečném hodnocení závodu udělalo hodně.

V prvním kole Koudelka skočil 92 metrů a v kole druhém pak předvedl 99 metrů. Na druhého Jiřího Konvalinku, který se stal juniorským mistrem republiky (a zároveň dvojnásobným mistrem republiky v severské kombinaci, jelikož se jedná o sdruženáře), měl po obou skocích náskok 26,1 bodu. A to navzdory tomu, že Konvalinka předvedl skoky dlouhé 100 a 96 metrů. Oproti Koudelkovi však jen za nájezd tratil 37,6 bodu. 

Bronz mezi muži vybojoval Daniel Škarka, jenž slavil rovněž stříbro mezi juniory. Bronzovým juniorem se pak stal Josef Buchar.

„Skoky nebyly úplně povedené. Podmínky nebyly ideální, takže jsem to chtěl nějak zvládnout, což se povedlo. Pořadatelům patří velký dík,“ poděkoval mistr České republiky organizátorům, kteří i přes nepříznivé jarní počasí připravili můstek velmi dobře. „Vypadá to, že to je sezona, která by mě mohla nakopnout k lepším výsledkům. Cítím se úplně v pohodě. Horší je to po fyzické stránce, jelikož ještě v úterý jsem kvůli nemoci nevěděl, jestli vlastně budu skákat,“ přiznal nejlepší český skokan.

Závod žen vyhrála velmi těsně Klára Ulrichová před Karolínou Indráčkovou a Veronikou Jenčovou. Ulrichové se povedlo skočit v prvním kole 91,5 metru, čímž si vypracovala rozhodující náskok. Ve druhém kole předvedla 89 metrů a porazila Indráčkovou (89 a 89,5 metru) o 3,5 bodu. Jenčová (90 a 88,5 metru) ztratila na první místo 8,5 bodu.

„Mám radost. Byla tu i spousta diváků, bylo to povedené. Skoky v celé sezoně se stabilizují, vidím posun, je tam vyrovnanost,“ byla spokojená Ulrichová. 

Stříbrná medailistka už tolik spokojená nebyla. „Já nejsem asi nikdy spokojená. Chyb tam je strašně moc. Tak mě to vždycky mrzí, že vlastně neudělám žádný top skok. Pořád na něj tak nějak čekám. Ale zase je to dobře, že nejsem se svými skoky spokojená a že je kam se posouvat,“ říkala po závodě Indráčková.

Těsný byl i závod dorostenců, v němž Jiří Kubalák získal celkově 212,5 bodů. Bylo to až druhé kolo, které jej katapultovalo ke zlaté medaili, když dokázal skočit 89 metrů. Díky tomu porazil Ondřeje Sovu, jenž vedl po prvním kole, o tři body. Třetí místo se ztrátou 24 bodů obsadil Marek Hradil. 

Foto: Dewin VencaPomoc Ukrajině