Sezona skokanů je minulostí! Zvítězil Nor Granerud

4 min 46 s

Ročník 2022/2023 byl uzavřen závodovým víkendem v Planici. Do slovinského střediska česká reprezentace nevyrazila, a tak se nejlepším Čechem uplynulé sezony stal Roman Koudelka, který bodoval ve dvou závodech.

Česká reprezentace ukončila ročník už v průběhu norského Raw Air. V Lahti ani Planici ve startovní listině Češi nefigurovali, a tak nejlepším výsledkem ročníku zůstalo 21. místo Romana Koudelky ze závodu v rumunském Rašnově.

Poslední závod sezony opanovali Slovinci, na první pozici se umístil Timi Zajc, který si připsal třetí výhru ve Světovém poháru. O jedinou desetinu prohrál se svým reprezentačním kolegou Anže Lanišek. Bronzový stupínek obsadil Stefan Kraft.

Velký glóbus pro vítěze Světového poháru získal Halvor Egner Granerud. Norský skokan na lyžích tak přidal do sbírky tuto trofej už podruhé, nejprve se mu zadařilo v sezoně 2020/2021. Šestadvacetiletý Nor prožil skvostný ročník, když opanoval 12 závodů, podmanil si i Turné čtyř můstků či letecké Raw Air. Jediné, co mu letos příliš nevyšlo bylo mistrovství světa, kde se individuální medaile nedočkal. Ve smíšeném týmovém závodu a mužském týmovém závodu bral s Norskem stříbro.

Malý glóbus za leteckou část sezony získal Stefan Kraft, který prožil velmi slušný závěr ročníku. Rakušan se zároveň umístil na druhé pozici v celkovém hodnocení Světového poháru.

Z pohledu českých závodníků nebyla sezona vůbec povedená. Nejúspěšnějším Čechem byl Roman Koudelka, který bodoval ve dvou závodech. Nejpovedenější představení předvedl těsně před mistrovstvím světa na můstku v Rašnově, kde ale chyběla užší světová špička. Bodík připsal i v rámci Turné čtyř můstků, když byl třicátý v Ga-Pa.

Jeden bod do celkové klasifikace ukořistil i Radek Rýdl, jednadvacetiletý závodník obsadil v Rašnově 30. pozici, díky které poprvé bodoval ve Světovém poháru. Zbylá část českých skokanů se pohybovala převážně v nižším Kontinentálním poháru, kde bylo však úspěšných skoků také velmi málo.

V celkovém hodnocení národů se Češi umístili na 11. místě. Na špici kralovali Rakušané, kteří v tomto hodnocení zvítězili před Nory a Slovinci.

Konečné hodnocení Světového poháru skokanů na lyžích v sezoně 2022/23 naleznete zde.