Roman Koudelka v Kulmu nepříjemně spadl, naštěstí je v pořádku. Finálové kolo bylo před koncem zrušeno, vyhrál Kraft

9 min

Druhý závodní den v Kulmu nabídl výbornou leteckou podívanou. Z kvalifikace prošel z českých skokanů Roman Koudelka, který byl po prvním kole pětadvacátý a druhé kolo mu vyšlo také výborně, jenže bohužel neustál dopad a nepříjemně spadl. Po chvíli se zvedl a bude v pořádku. První kolo vyhrál Stefan Kraft a mezi nejlepšími pěti nebyly velké rozdíly. Konec závodu se kvůli větrným podmínkám natahoval a před posledními třemi skokany finále – Kraftem, R. Kobajašim a Zajcem – bylo celé druhé kolo zrušeno. Vyhrál tak Stefan Kraft.

Z kvalifikace prošel do hlavního závodu z českých skokanů jen Roman Koudelka, který byl jednatřicátý. Smůlu měl Vojtěch Štursa, jemuž chybělo šest desetin k postupu a byl první pod čarou. Naopak Čestmír Kožíšek a Filip Sakala skončili na konci páté desítky. Kvalifikaci vyhrál Rjoju Kobajaši.

První kolo nabídlo fantastickou podívanou. Stefan Huber jako pátý v pořadí skočil svůj osobní rekord na 228 metrů a po jeho skoku šel na řadu Roman Koudelka, který musel na nájezdu dvakrát čekat. Potřetí už šanci dostal, ale ze sníženého nájezdu o dvě okna. Ale Roman nepříjemný moment zvládl, skočil 222 metrů, zaostal jen o sedm metrů za svým rekordem a šel si za postupem. Ten měl během pár dalších skoků jistý. První kolo dokončil jako pětadvacátý se ztrátou jen 1,2 body na dvacátého Petera Prevce.

Tomu se skok povedl, dal také na 228 metrů a díky nižšímu nájezdu chvilku vedl. Ale jen tři skoky, protože pak ho překonal Anže Semenič, jenž lětěl ještě o dva metry dále. Slovincům to prostě létalo, Domen Prevc za 232,5 metrů dlouho vedl a nakonec byl po prvním kole pátý!

Posledních deset skoků prvního kola bylo také krásou. Marius Lindvik si překonal svůj osobní rekord o více jak deset metrů na délku 242 a zaostal jen o dva metry za rekordem můstku. Kvůli podmínkám ale byl po svém skoku až pátý a celkově třináctý.

Po jeho skoku se o dvě okna snížil nájezd, z čehož si vůbec nic nedělal Rjoju Kobajaši. 242,5 metrů byl nejdelší skok celého závodního programu a Japonec čekal, na co to bude stačit. Kamil Stoch na něj díky výbornému stylu, byť kratšímu skoku, ztrácel jen 2,5 bodů a proklouzl do finále ze čtvrtého místa. Naopak Stefan Kraft se už na první pozici dostal – 230 metrů při výborném stylu a vedení o sedm desetin před Japoncem! Navíc hned vzápětí ho téměř napodobil Timi Zajc a dokončil první kolo na třetím místě. Před finálovým kolem byl mezi prvním Kraftem a pátým Prevcem rozdíl jen 3,5 bodů!

Ve druhém kole ukázal výborný let Philipp Aschenwald. 229 metrů znamenalo první místo a nájezd klesl o okno dolů – opět před skokem Romana Koudelky. Český skokan předvedl výborných 219 metrů, bohužel svůj dobrý let ustát nedokázal. Po problému s levou lyží skončil v nepříjemném pádu a chvíli to vypadalo zle nedobře. Nakonec ale po svých odešel ze stadionu a fanouškům ukázal, že by mohl být v pořádku. Pokud by vše dopadlo dobře a Roman by svůj skok ustál, atakoval by v pohodě první patnáctku. I s pádem si ale polepšil na 24. pozici.

Aschenwald a Hayböck, dva Rakušané, se postupně posouvali výše. Až v závěru druhé finálové desítky je porazili někteří skokani, průběžné vedení držel před závěrečnými deseti skokany Marius Lindvik, kterému oba lety vyšly výborně. Před Lindvika se pak dostal krajan Robert Johansson, který ulétl na 225 metrů a vedl s více jak patnáctibodovým náskokem.

Domen Prevc v těžkých podmínkách ještě dokázal jít na průběžné druhé místo za Johanssona, naopak Kamil Stoch přičítal 16,6 bodů za vítr do zad a propadl se až za Koudelku. Na další skok se čekalo dobrých deset minut, poté bylo finále před posledními třemi skoky úplně zrušeno a v platnosti zůstaly výsledky po kole prvním. Vyhrál tedy Stefan Kraft a Roman Koudelka byl na 25. místě.

Po závodu navíc přišla naštěstí dobrá informace, že Roman je v pořádku.

Výsledky nedělního závodu najdete zde, průběžné pořadí světového poháru tady.