Rjoju Kobajaši vrátil Geigerovi porážku, Češi nepronikli mezi nejlepší třicítku

Rjoju Kobajaši vrátil Geigerovi porážku, Češi nepronikli mezi nejlepší třicítku

4 min 21 s

Rjoju Kobajaši oplatil Geigerovi těsnou sobotní porážku. O nedělním prvenství rozhodl především skvělým skokem ve druhém kole, kdy hlavnímu německému konkurentovi výrazně uletěl. Roman Koudelka ani Viktor Polášek nepostoupili do druhého kola.


Hlavnímu závodu přecházela kvalifikace. Rjoju Kobajaši naznačil své možnosti, když skočil 134 metrů a druhého Killiana Peiera (138 m) porazil o 8,5 bodu. Mezi postupující padesátku se vměstnali i Viktor Polášek (126,5 m) a Roman Koudelka (116,5 m).

Jako první z českých reprezentantů se v hlavním závodě spustil z můstku Roman Koudelka, jenž potvrdil vzrůstající formu skokem hodnoty 120 metrů a těsně nepostoupil, zůstal čtvrtý pod čarou. Méně se dařilo Viktoru Poláškovi, mladší z české dvojice za 114 metrů otevíral pátou desítku pořadí.

Domácí fanoušky dostal do varu Killian Peier, který skokem dlouhým 136,5 metru první kolo opanoval. V těsném odstupu dvou desetin zaostával Rjoju Kobajaši (132,5 m), o dalších šest desetin zpět byl třetí Karl Geiger (135 m).

Komu se první kolo nepovedlo, to byl obhájce velkého křišťálového glóbu Halvor Egner Granerud. Ve druhém ovšem ukázal, že když chce, tak skočit stále dokáže, parádních 138,5 metru jej vyneslo z 22. pozice na konečnou 6. příčku.

Do souboje o vítězství se zapojili čtyři skokané. Marius Lindvik (138,5 m) zaútočil ze čtvrtého místa a čekal, zda mu povedený skok bude stačit na bednu. A stačil. Z vedoucí pozice se totiž mimo stupně vítězů propadl Švýcar Killian Peier, se 132 metry klesl za Nora těsně o čtyři desetiny.

Boj o vítězství nakonec tolik dramatu, jak se po prvním kole mohlo očekávat, nepřineslo. Rjoju Kobajaši totiž doplachtil do vzdálenosti 136,5 metru a zásluhou dvou vyrovnaných skoků nenašel přemožitele. Na Japonce nestačil ani Karl Geiger, ten mohl být rád, že za 131,5 metru udržel o tři desetiny za zády Lindvika.

Závodníci Světového poháru před sebou mají dva týdny bez závodění. Lze ovšem očekávat, že budou pilně trénovat, protože na přelomu roku začíná Turné čtyř můstků.

Kompletní výsledky ZDE.Pomoc Ukrajině