Poslední závod Turné ovládl Huber, Koudelka nenavázal na povedenou kvalifikaci

6 min 45 s

Turné čtyř můstků zakončil čtvrteční závod v Bischofshofenu. Do něj se Roman Koudelka kvalifikoval z fantastické 17. pozice, vypadl ale v KO souboji. Japonský letec Rjoju Kobajaši měl po celou dobu Turné fantastickou formu a útočil na Grand Slam, jenže poslední skoky mu nevyšly dle představ. Individuální klání ovládl Daniel Huber, Kobajaši si pak odvezl celkové vítězství.

V kvalifikaci panovaly proměnlivé povětrnostní podmínky. Skvěle vyšly Romanu Koudelkovi, kterých jich fantasticky využil a doletěl až na značku 135 metrů, čímž si zajistil parádní postupovou 17. příčku. Viktor Polášek (112 m) se umístil 66., za špatnou kombinézu byl pak diskvalifikován Filip Sakala.

Kvalifikace nevyšla hned několika favoritům na solidní umístění. Němec Karl Geiger (123 m) se zařadil až na 37. příčku, o deset pozic za ním pak skončil Nor Daniel André Tande (122,5 m). Spokojený nemohl být ani Halvor Engner Granerud, jehož 124,5 metru stačilo jen na 32. místo.

Zvítězil Japonec Rjoju Kobajaši (137,5 m), za kterým se seřadili Němec Markus Eisenbichler (139,5 m) a Nor Marius Lindvik (134 m).

V KO soubojích se soupeři Romana Koudelky (124 m), Bulharovi Vladimiru Zografskimu, skok opravdu povedl. Skok dlouhý 130,5 metru zakončil telemarkem a českému skokanovi připadlo po jeho pokusu 37. místo.

Na zpackanou kvalifikaci v první rundě navázal Daniel André Tande (123,5 m) a do finálové části se nevešel. Naopak se vytáhl Karl Geiger, jenž o půl metru překonal hranici 140 metrů a připsal si průběžné vedení. Rjoju Kobajaši (133,5 m) s nepříjemným zadním větrem uzavřel první pětku, na stupních vítězů Geigera doplnili 2. Daniel Huber (136,5 m) a 3. Jukija Sato (139 m).

V druhém kole nejdál doskočil Lovro Kos (144 m) a ve finále obsadil 9. pozici. Následně se nájezdové okno snížilo o dva stupně.

Norskou výpravu vytáhl nejprve na 6. příčce Robert Johansson (133 a 135 m). O pouhou desetinu bodu před ním skončil Rjoju Kobajaši (133,5 m). Také boj o stupně vítězů byl opravdu těsný. Čtvrtý Jukija Sato (134,5 m) ztratil na Karla Geigera (132 m) necelý bod.

O půl bodu před Němcem pak stříbro vybojoval Halvor Egner Granerund (136,5 a 136 m). Výhru si poté s přehledem odnesl domácí Daniel Huber (137 m). Celkově Turné 4 můstků ovládl Rjoju Kobajaši, a to s náskokem 24,2 bodu na Lidvika.

Trenér české reprezentace Vasja Bajc zhodnotil Turné následovně: „Nenaplnili jsme moje představy na Turné, tzn. bojovat o bodovaná místa i postupy do finálových kol. U Viktora Poláška se jednalo především o to, že nedokázal předvést tréninkové skoky v těch závodních. S přibývajícími závody a čekaní na první body ho to víc a víc svazuje, myslím, že se chce vyvarovat chyb a chybí ta uvolněnost z tréninku, kde např druhý skok v Ga-Pa a i ty v Innsbrucku měly hodnotu na pohodlné body kolem 20 místa. U Romana Koudelky je vidět, že každým skokem dohání tréninkové manko a stále se lepší. Dnešní kvalifikační skok měl dvě rezervy, přesto byl tak nahoře. V závodě šel rychle na lyže, pak mu těch cca 5 metrů chybělo. Filip Sakala odjížděl s tím, že bude bojovat o účast v závodech, potřebuje odstranit některé nedostatky. Kluci pojedou příští týden potrénovat a poté se zúčastní soutěže na oblíbeném můstku v Zakopaném.“