Novoroční závod v Garmisch–Partenkirchenu bude po 21 letech bez českých barev. Kvalifikaci ovládl domácí Markus Eisenbichler

Novoroční závod v Garmisch–Partenkirchenu bude po 21 letech bez českých barev. Kvalifikaci ovládl domácí Markus Eisenbichler

5 min 4 s

69. ročník legendárního Turné čtyř můstků pokračuje druhou zastávkou, kterou je po Oberstdorfu jako již tradičně německý Garmisch–Partenkirchen. Do páteční kvalifikace nastoupilo 77 závodníků, z nichž se do populárního závodu na Nový rok podívá jen 50. Mezi nimi tentokrát nebude žádný český reprezentant, a to poprvé od roku 2001.


Na olympijském můstku s konstrukčním bodem HS142 se nejvíce dařilo domácímu Markusi Eisenbichlerovi (137 m), který sice nebyl autorem nejdelšího skoku kvalifikace, přesto ji však ovládl. Obdržel totiž několikabodovou kompenzaci za méně příznivé povětrnostní podmínky a navíc byl velmi dobře ohodnocen stylovými rozhodčími. Necelý bod za ním skončil dosavadní lídr Turné čtyř můstků, Rjoju Kobajaši z Japonska, který skokem o délce 134 metrů v zadním větru potvrdil vyrovnanou formu. Třetí byl pak rodák z německého Oberstdorfu, Karl Geiger, jenž dolétl na značku 135,5 metru. Nejdále ze všech 77 skokanů dolétli Polák Piotr Žyla a Rakušan Manuel Fettner, oba si připsali shodných 138,5 metru. První zmíněný ukázal již v tréninku, že mu můstek v GaPa sedí. V obou kolech totiž  zaznamenal nejdelší pokusy z celého startovního pole (138 + 139 m) a přislíbil tak polským fanouškům, že se na Nový rok mají na co těšit.

 

 

Nejlepší z českých skokanů, Roman Koudelka, obsadil po skoku o délce 118,5 metru 54. pozici. Filip Sakala předvedl pokus o půl metru kratší, čímž obsadil 60. místo. Poslední z české trojice, Viktor Polášek, dolétl na značku 113 metrů a patřila mu konečná 67. příčka. Ačkoliv zejména druhé tréninkové kolo vypadalo z českého pohledu poměrně slibně, když v něm Viktor Polášek obsadil 37. a Roman Koudelka 46. místo, kvalifikace se svěřencům Vasji Bajce nevydařila a do novoročního klání se nepodívají.

 

Překvapením bylo mimo jiné nepostupové 59. místo Rakušana Stefana Krafta. Pátý muž průběžného pořadí SP si tak nyní v žebříčku výrazně pohorší. Naopak pozitivní zprávou je 32. pozice a postup Kevina Maltseva, Estonce, který v současné době trénuje pod taktovkou Vasji Bajce po boku českých skokanů.

 

Sobotní závod bude mít podobu KO–souboje, jak je na Turné čtyř můstků zvykem. V rámci něj spolu bude o postup do finále bojovat 25 dvojic, sestavených podle výsledků kvalifikace. Hlavní klání odstartuje na Nový rok ve 14 hodin.

 

Výsledky páteční kvalifikace mužů naleznete zde.

Startovní listinu sobotního závodu s přehledem dvojic pro KO–systém naleznete pod tímto odkazem.

 Pomoc Ukrajině