Novoroční závod si v Ljubnu podmanila Takanašiová, Karolína Indráčková na bodech

Novoroční závod si v Ljubnu podmanila Takanašiová, Karolína Indráčková na bodech

6 min 51 s

Prvního závodu Světového poháru v letošním roce se zúčastnila i čtveřice českých skokanek. Z nich se nejvíce ve slovinském Ljubnu (HS94) zadařilo Karolíně Indráčkové, která sice svůj KO duel prohrála, přesto dokázala postoupit do druhé rundy a bodovat za 25. místo. Novoroční klání pak ovládla Japonka Sara Takanašiová.


Silvestrovské oslavy u skokanek příliš bujaré být nemohly, už v 9:45 totiž ve slovinském Ljubnu začínalo zkušební kolo. Nejlépe se v něm umístila Karolína Indráčková, která doskočila do vzdálenosti 75,5 metru a obsadila 37. příčku. Klára Ulrichová (78 m) s Anežkou Indráčkovou (78 m) se zařadily do páté desítky pořadí, Štěpánka Ptáčková (74 m) pak do šesté.

Následovala kvalifikace, v níž se z českých skokanek podařilo doskočit nejdál Anežce Indráčkové. Její pokus činil 80 metrů, tedy o půl metru více než u sestry Karolíny. A sourozenecké duo se za sebe zařadilo i ve výsledkové listině, a to na 34. a 35. příčce.

O něco nervóznější byla po svém skoku Klára Ulrichová, i ta ale zvládla postoupit do hlavního závodu. 76 metrů stačilo na 47. místo, přičemž skokanka z Frenštátu pod Radhoštěm disponovala rezervou 1,8 bodu na 51. Číňanku Ping Tung. Hlavní závod se bohužel netýkal Štěpánky Ptáčkové (70,5 m), která se ve výsledku umístila na 68. příčce

V kvalifikaci foukal mírný vítr do zad, přesto vítězný skok domácí Urši Bogatajové atakoval hranici konstrukčního bodu můstku, ke kterému jí chyběly dva metry. Druhou příčku zaujala Japonka Sara Takanašiová (89 m), třetí další Slovinka – Ema Klinecová (88,5 m).

V KO soubojích čekala na Anežku Indráčkovou a Kláru Ulrichovou opravdu hvězdná společnost. První zmíněná se utkala s Rakušankou Maritou Kramerovou, starší z dvojice pak vyzvala Němku Katharinu Althausovou. O něco přijatelnější oponentku měla Karolína Indráčková, jíž stále v cestě Ruska Lidiia Jakovlevová.

Nejzkušenější česká reprezentantka na ruskou skokanku nestačila o jednu desetinu bodu, přesto nemusela smutnit. Skok dlouhý 80 metrů závodnici z Desné posunul na 28. příčku a jistý bodový zisk.

Anežka Indráčková mohla jen překvapit, což se málem stalo. Kramerovou sice neporazila, jenže pokus do vzdálenosti 79,5 metru rozhodně nebyl bez šance na účast ve druhém kole. Bohužel to stejně jako v pátek těsně nevyšlo, tentokrát o 1,1 bodu. V konečmém pořadí z toho byla 33. příčka. 

Taktéž Klára Ulrichová na favoritku nevyzrála, s pokusem dlouhým 73,5 zakončila zastávku ve slovinském Ljubnu na 48. pozici.

Po úvodní části individuálního klání vedla Japonka Sara Takanašiová (95 m), za kterou se seřadily domácí Urša Bogatajová (93,5 m) a Rakušanka Marita Kramerová (91,5 m).

Ve finálovém kole Karolína Indráčková přistála na stejné značce jako v tom předchozím, přesto si o tři místa polepšila na konečné 25. Pořadí na stupních vítězů se neměnilo. Zvítězila Takanašiová (89 m), a to přesto, že povětrnostní podmínky jí zrovna nepřály. Japonku na stupních vítězů doplnily Bogatajová (88 m) s Kramerovou (89,5 m).  

Dva závody, které měla hostit japonská města Zaó a Sapporo, byly zrušeny, a tak se nejlepší skokanky světa představí až na konci ledna v německém Willingenu (HS147). Závodní víkend odstartuje 28. kláním smíšených družstev, následovat bude dvojice individuálních soutěží.

Kompletní výsledky ZDE.Pomoc Ukrajině