Napínavé finále v Oberstdorfu ovládl Kobajaši, Polášek nebodoval

Napínavé finále v Oberstdorfu ovládl Kobajaši, Polášek nebodoval

6 min 4 s

Jedno z vyvrcholení skokanské sezony odstartovalo tradičně v Oberstdorfu. Na německém můstku panovaly hlavně ve středu divoké povětrnostní podmínky. Z Čechů se jako jediný probojoval do individuálního závodu Viktor Polášek, ten ovšem schytal v KO duelu vedoucího muže Světového poháru Karla Geigera. Německý favorit v závodě překvapení nedopustil, český skokan cenný skalp nezapsal a skončil 45. Ve finále to bylo velmi natěsno, nakonec nejlepší skok předvedl Japonec Rjoju Kobajaši.


Oproti včerejší kvalifikaci panovaly v Oberstdorfu o něco klidnější povětrnostní podmínky, přesto se skokané museli potýkat s poměrně silným zadním větrem. Jediný český zástupce v závodě Viktor Polášek zkušební kolo vynechal, načež v hlavní soutěži předvedl pokus dlouhý 113,5 metru a v KO duelu s Němcem Karlem Geigerem prohrál (131,5 m).

„Nedaří se mi tréninkové skoky přenést do závodu. V trénincích před i po Vánocích už to bylo lepší. Potřebuji přijít na to, v čem to je. Dneska jsem měl těžkého soupeře, ale tak jsem to nevnímal, soustředil jsem se na svůj výkon. Mívám lepší první skok, tak jsem šel dneska bez zkušebního,“ smutnil Viktor Polášek.

Radost panovala po prvním kole u Turků, Faith Arda Ipcioglu se totiž stal prvním skokanem v historii své země, který se probojoval do druhého kola Světového poháru. Díky skokům dlouhým 120 a 109 metrů získal dva body za konečné 29. místo.

Úvodní rundu ovládl Robert Johansson (135,5 m), za kterým se seřadili Halvor Egner Granerud (132 m) a Karl Geiger (131,5 m).

Když odskákalo ve finálové části prvních 20 závodníků, bylo to těsné, do deseti bodů se vešla první sedmička. Jenže pak přišla na řadu nejlepší desítka a všechny hned zaskočil Markus Eisenbichler, který po doskoku radostně pumpoval pěstí. Měl také proč, jako první totiž překonal hranici 130 metrů a na výsledkové tabuli stálo číslo 132,5.

To však zdaleka nebylo vše. Překvapením večera se stal mladý Slovinec Lovro Kos. Ten totiž doletěl až na značku 139,5 metru. Když přišel na řadu Rjoju Kobajaši, nájezdové okno se snížilo z 19 na 18. Ani to však nezabránilo japonskému letci předvést skok o délce 141 metrů. Napínavé finále pokračovalo pokusem obhájce loňského vítězství v Oberstdorfu Karla Geigera, jenž ke svému zklamání jen kroutil hlavou a skončil nakonec pátý (131 m).

Mezi dva vedoucí muže světového poháru se naskládali Norové. Nejlépe skočil Marius Lindvik (137,5 m), ten se však kvůli nepovedenému prvnímu skoku (129,5 m) umístil čtvrtý. Před něj se dostali Robert Johansson (131 m) a Halvor Egner Granerud (133 m).

Zklamání po úvodní zastávce Turné 4 můstků zavládlo u polské výpravy. Jediným, komu se totiž podařilo postoupit do druhého kola, byl Dawid Kubacki (111,5 a 113 m). Ten ve výsledku bral 28. příčku.

Peleton skokanů se teď přesune do Garmisch-Partenkirchenu, kde se už v pátek bude konat kvalifikace. Ta započne ve 14:00.

Kompletní výsledky ZDE.

Foto: Nordic Focus Pomoc Ukrajině