Moje příprava probíhá hlavně učením, usmívá se František Holík, vítěz závodu O Pohár starosty

Moje příprava probíhá hlavně učením, usmívá se František Holík, vítěz závodu O Pohár starosty

6 min 56 s

Vítězem tradičního 64. ročníku O pohár starosty Rožnova pod Radhoštěm se stal František Holík, který se na první příčku vyšvihl díky 71 metrům ve druhém kole a povedeným stylovým známkám. Třiadvacetiletému skokanovi možná pomohla k triumfu netradiční věc. „Jsem ve druhém ročníku bakalářského studia a po dvou týdnech dennodenního učení jsem si mohl zaskákat. Bylo to super odreagování, přišel jsem na jiné myšlenky a díky učení jsem možná na skoky tolik nemyslel,“ povídá o svém premiérovém vítězství v Rožnově.


Po prvním kole měl za sebou Benedikta Holuba, Radka Selcera i Dušana Doležela. Všechny tyto skokany ale ve finále nechal za sebou a vyhoupl se na první místo. „Mám velkou radost, že se mi poprvé povedlo vyhrát závod o pohár starosty Rožnova. Skoky nebyly podle mých představ, protože ty v tréninku v minulých dnech jsem měl lepší. Tak jsem rád, že to stačilo na vítězství. Zase ale vidím, že je co zlepšovat,“ říká bezprostředně po závodě.

 

Ve středu (8.6.2022 – pozn. aut.) se František Holík po delším času poprvé postavil na nájezd a spustil se z můstku dolů. „Měl jsem první letní skoky po dvou měsících. První skok je vždy takový, že člověk pořádně neví, co má udělat a jak vše bude vypadat. Myslím si ale, že jsem začal docela slušně a pauza nebyla znát,“ má radost z některých svých pokusů.

 

 

Na skoky navíc pár dnů před tréninkem a závoděním příliš nemyslel. Kvůli náročnímu zkouškovému období se mu nedostávalo času. „Jsem ve druhém ročníku bakalářského studia v Liberci na ekonomické škole a mám docela dost předmětů a zkoušek. Proto jsem byl rád, že jsem si odjel zaskákat. Alespoň jsem se nemusel chvíli učit, protože v předchozích dvou týdnech jsem studoval každý den. Skoky byly super odreagováním a přišel jsem na jiné myšlenky. Škola mi zase prospěla v tom, že jsem tolik nemyslel na skoky a měl jsem čistější hlavu. Pohoda je hrozně důležitá, stejně jako je důležité mít ze skoku radost. To mi teď zatím vychází,“ těší Františka Holíka a právě dle studia se odvíjí i jeho předsezonní období. „Příprava probíhá učením. Teď se hlavně učím a do toho se snažím trénovat. Doufám, že učení brzy pomine, že všechny zkoušky úspěšně dám a skokům se budu moct věnovat zase více,“ přeje si český skokan na lyžích.

 

Cíle pro nadcházející ročník ještě František Holík úplně nemá. Jak sám říká, záleží i na tom, zda bude nominován do A-týmu nebo do „Béčka“. „Nevím, kam budu zařazen, protože jsem na pomezí týmů. Zda budu jezdit s kluky na závody a na soustředění,“ sděluje František Holík s tím, že dílčí metu má k letní skokanské sezoně. „Chci samozřejmě skákat co nejvíce a do nejdále. Budu se snažit předvádět takové skoky, jako umím v tréninku i v závodech. A uvidíme, na co to bude stačit,“ uzavírá rozhovor skokanský sympaťák.

 

 Foto: Kinga Stanaszek Pomoc Ukrajině