Mistry republiky ve skoku se stali Koudelka a Škarka. V Harrachově se pořádaly také RKZ žen a dorostenců

Mistry republiky ve skoku se stali Koudelka a Škarka. V Harrachově se pořádaly také RKZ žen a dorostenců

9 min 32 s

Střední můstek v Harrachově se v úterý stal dějištěm republikového šampionátu mužů a juniorů a Republikových kontrolních závodů žen a dorostenců. Mistry republiky se mezi muži stal Roman Koudelka a mezi juniory Daniel Škarka.


Středeční mistrovství republiky v Harrachově mezi muži ovládl Roman Koudelka. Velezkušený český reprezentant v prvním kole předvedl 91,5 metru a musel ve finálové části dohánět ztrátu 6,5 bodu na Radka Rýdla, jenž skočil o tři metry dál. Druhé kolo si však třiatřicetiletý Koudelka podmanil.

Skočil 94,5 metru, zatímco Rýdl pouhých 89 metrů. Výsledkem bylo, že se Koudelka posunul do čela s komfortním náskokem ve výši 7,5 bodu. Bronzovou medaili si vyskákal teprve osmnáctiletý sdruženář Jiří Konvalinka za skoky dlouhé 89 a 90,5 metru. O pouhého půl bodu díky tomu porazil Benedikta Holuba.

„Byl to závod, ve kterém vyšlo počasí a můstek byl perfektně upravený, což mě překvapilo, protože přes noc pršelo a navíc bylo teplo. Pořadatelům patří velké poděkování,“ uvedl Koudelka. „Byl to poslední závod zimy, takže jsem z toho vědu nedělal, jestli budu první, druhý, nebo pátý. Chtěl jsem to asi jenom přežít ve zdraví, udělat za sezonou tlustou čáru a připravovat se na nový ročník.“

Přestože Koudelka zvítězil, úplná spokojenost s jeho výkony nepanovala. „Co se týče zkušebního a prvního kola, tak se mi skoky vůbec nepovedly. Druhé kolo už mělo nějaké parametry. Spíš šlo ale o to, abychom si zaskákali mezi sebou, abychom zažili nějaký závodní rytmus a hlavně si zazávodili na domácí půdě. Bylo pozitivní, že jsme si mohli skočit v Harrachově,“ poznamenal Koudelka, který závěrečné závody Světového poháru v Lahti a Planici vynechá. „Nemá smysl, abych bojoval o postup do závodu. Je lepší sezonu ukončit, soustředit se na další a o to dřív začít trénovat, aby v létě bylo víc času na pilování techniky na můstku,“ dodal Koudelka, kterého inspirují další starší skokani jako Piotr Zyla či Daniel Fettner, díky nimž je nadále motivovaný pokračovat a bojovat o lepší výsledky.

Mezi juniory si vyskákal zlatou medaili a titul mistra republiky Daniel Škarka. V konkurenci celkem 22 startujících předvedl v prvním kole nejdelší skok měžící 96,5 metru. Ve druhém kole pak předvedl 91,5 metru, což mu stačilo k prvenství o 7,5 bodu před Jáchymem Hrdinou (94 a 90,5m). Třetí skončil Lukáš Doležal, který figuroval po prvním kole za 90,5 metru až na pátém místě, ale ve druhé části závodu se mu povedlo skočit 93,5 metru, díky čemuž se posunul před Davida Rygla a Petra Vaverku.

Ženy a dorostenci absolvovali v Harrachově Republikové kontrolní závody. V ženské kategorii se představily pouze Klára Ulrichová s Karolínou Indráčkovou, které o víkendu výborně skákaly na Kontinentálním poháru v Lahti. Dobrou formu si z Finska přivezla především Ulrichová, která zvítězila se skoky dlouhými 92,5 a 93,5 metru. Indráčková za svou reprezentační kolegyní výrazně zaostávala, když v prvním kole předvedla 88 metrů a v kole druhém pak 89 metrů.

„Z dnešního závodu mám radost, délka skoků byla fajn. Jely jsme sice z většího nájezdu, ale k poslednímu závodu sezony to asi patří, aby si to člověk hlavně užil a měl z toho dobrý pocit. Dneska jsem s výkony spokojená. Skákala jsem uvolněně, chtěla jsem si to užít a sezonu zakončit s dobrým pocitem,“ usmívala se po úspěšném vystoupení Ulrichová. „V sezoně to bylo tak nahoru a dolů, ale povedlo se mi načasovat formu na vrcholy sezony, což pro mě bylo hlavně juniorské mistrovství světa. A potom jsem i sama sebe trochu překvapila na dospělém mistrovství, kde jsem postoupila do druhého kola v závodě na velkém můstku. To mi udělalo velkou radost,“ poznamenala osmnáctiletá Češka.

Ta si v uplynulé sezoně nedávala velké cíle, takže necítí ani žádné větší zklamání z toho, že se jí nepovedlo ve Světovém poháru bodovat. Ročník ale zakončila dvěma umístěními v TOP 10 v rámci Kontinentálního poháru. „V této sezoně jsem neměla velká očekávání. Věděla jsem, že forma není dobrá, moc jsem si nevěřila po minulých sezonách. Ale řekla bych, že pomaličku jdou výkony nahoru a povedly se mi dva hlavní vrcholy, za což jsem velmi ráda,“ řekla osmá nejlepší juniorka únorového juniorského šampionátu v kanadském Whistleru, která se nyní chce soustředit hlavně na maturitu a dohánět učivo.

RKZ dorostenců vyhrál Jáchym Hrdina, stříbrný z juniorské soutěže s již zmíněnými skoky dlouhými 94 a 90,5 metru. Druhý skončil Vojta Stolarz (83,5 a 86m) a třetí Jiří Černý (85 a 81m).Pomoc Ukrajině