Koudelka v Sapporu prošel kvalifikací, druhé kolo mu uniklo. Rýdl se do závodu neprobil

Koudelka v Sapporu prošel kvalifikací, druhé kolo mu uniklo. Rýdl se do závodu neprobil

4 min 50 s

První ze tří závodů Světového poháru v japonském Sapporu nepřineslo české reprezentaci výrazný úspěch. Do Japonska se vypravilo duo Roman Koudelka a Radek Rýdl, které ovšem na body nedosáhlo. Koudelkovi se povedlo sice projít kvalifikací, v úvodním kole hlavního závodu však obsadil 41. místo a do finálové části nepostoupil.


Koudelkovi s Rýdlem kvalifikační zápolení v Sapporu příliš nesedlo. Zatímco třiatřicetiletý Koudelka měl velké štěstí, že se do hlavního závodu vůbec probojoval, o dvanáct let mladší Rýdl svůj soutěžní skok pokazil. V trénincích přitom oba Češi předváděli o poznání lepší skoky z nižších nájezdů, což se jim ale do kvalifikace (a v případě Koudelky následně do závodu) přenést nepovedlo.

Česká reprezentační jednička předvedla v kvalifikaci skok dlouhý 109,5 metru a byla na hraně postupu a nepostupu. Koudelka nakonec do hlavního závodu prošel jako poslední a měl velké štěstí, že své pokusy pokazili domácí Jukija Sato a Džunširo Kobajaši. Rýdlův kvalifikační skok měřil naopak pouze 96,5 metru, což pro něj znamenalo až šedesáté místo.  

Perličkou bylo, že v kvalifikaci se objevil rovněž padesátiletý Noriaki Kasai. Legenda mužského skoku na lyžích předvedla 105 metrů a obsadila 51. místo se ztrátou jen čtyř desetin bodu na Koudelku (Kasai skákal z nižšího nájezdu a neměl tak odečet bodů za lavičku).

Samotný závod Světového poháru následoval po krátké přestávce a přestože se Romanovi Koudelkovi povedlo skočit lépe, na postup do druhého kola nakonec ztratil i tak 9,3 bodu. Jeho soutěžní skok měřil 114,5 metru a vynesl mu konečné 41. místo

První ze tří závodů v Sapporu vyhrála domácí hvězda Rjoju Kobajaši. Japonský reprezentant, který v této sezoně ještě nebyl na stupních vítězů, skočil ve druhém kole 130 metrů a posunul se před Poláka Dawida Kubackiho, jenž po první části závodu figuroval ve vedení. Třetí příčku obsadil Halvor Egner Granerud, který tak znovu nabere další mírnou ztrátu na čelo Světového poháru, na němž je právě Kubacki.

Světový pohár v Sapporu bude pokračovat individuálními závody také v sobotu a v neděli. Těmto závodům budou předcházet kvalifikace, v nichž nastoupí i oba čeští reprezentanti Roman Koudelka s Radkem Rýdlem.Pomoc Ukrajině