Když nastane nějaký problém, řešíme jej společně, říká trenér skokanů Vasja Bajc

Když nastane nějaký problém, řešíme jej společně, říká trenér skokanů Vasja Bajc

5 min 24 s

I do letošní sezony vstoupí reprezentace mužů pod vedením slovinského kouče Vasji Bajce. Ten v současnosti pracuje se značně omlazeným kádrem, který se bude chtít dotáhnout na suverénní týmovou jedničku Romana Koudelku. Slovinec se v rozhovoru po tiskové konferenci rozpovídal například o letní přípravě či cílech pro nadcházející zimu.


Jak byste zhodnotil letní přípravu vašich svěřenců?
Letní příprava se uskutečnila podle plánu, a to díky liberecké Dukle a panu Georgievovi, který zařídil všechny finanční prostředky. Kluci měli několik zdravotních problémů, František Lejsek měl problémy s kolenem, Roman Koudelka s Radkem Rýdlem pak byli nemocní. Byl z toho tréninkový výpadek od dvou do tří týdnů, jinak žádné další komplikace nenastaly. Když to srovnám s minulým rokem, tak se celý systém trochu zlepšil.

V čem konkrétně se zlepšil?
Všechno směřujeme k jednomu cíli, myslíme stejně. Když nastane nějaký problém, řešíme jej společně. Probereme ho spolu, ne že si jej každý řeší sám. Všichni jsme na jedné lodi.  

Roman Koudelka je jasnou reprezentační jedničkou. Vidíte u jeho mladších kolegů někoho, kdo by mu mohl v budoucnu konkurovat? 
No, momentálně mu konkurenty nejsou. Mezi nimi a Romanem je velký rozdíl ve zkušenostech. Mladí kluci jednoduše potřebují čas, aby je získali. Myslím si, že za pár sezón budou ve Světovém poháru konkurenceschopnější.

Na co jste se v létě zaměřili?
Museli jsme trochu změnit techniku, kterou jsme nastavili loni. Minulý rok tomu kluci moc nevěřili. Když uděláte velké změny v technice, tak vám to nedá rychlé výsledky. Dlouhé skoky, které by všichni chtěli hned, se nekonaly. Je důležité pokračovat v nastaveném směru a dělat pozitivní kroky. Kluci skáčou více agresivně, podobně jako to dělají Norové. V technice jsou sice ještě nedostatky, ale už se jim pár skoků podařilo skočit technicky správně. Dává nám to pozitivní směr.

Na tiskové konferenci jste zmínil, že nebude na Světové poháry jezdit tolik závodníků jako v minulosti. Mohl byste to prosím rozvést?
Domluvili jsme se, že nebudeme posílat skokany a skokanky na závody, pokud nebudou schopni předvést své skoky. Pokud nebudou konkurenceschopní, tak na ně nepojedou. Podle momentální formy se uvidí, kdo kam pojede a nepojede.

S jakým umístěním vašich svěřenců v sezóně byste byl spokojený?
Spokojený bych byl, kdyby Roman pravidelně bodoval ve Světovém poháru. A u těch mladších budu rád, že pokud pojedou na Světový pohár, budou schopni předvést své skoky a postoupit z kvalifikace do hlavního závodu.Pomoc Ukrajině