Jsem ráda, že jsem se mohla rozloučit s kariérou právě ve Frenštátě, říká Bára Blažková

Jsem ráda, že jsem se mohla rozloučit s kariérou právě ve Frenštátě, říká Bára Blažková

7 min 43 s

Poslední závod v kariéře, která trvala patnáct let. Hlavně s těmito pocity šla nyní již bývalá skokanka na lyžích Barbora Blažková do finále ženské letní Grand Prix ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Když si uvědomím, že se 15 let rozplyne jedním skokem, tak to zamrzí. Obrečela jsem to já i holky. Ale věřím tomu, že se mi otevře zase něco nového a budu se mít dobře,“ vyhlíží optimistickou budoucnost sympatická skokanka.


Co bylo důležité, divákům na frenštátských můstcích se mohla představit v obou dnech. Během páteční kvalifikace si totiž devětatřicátým místem vybojovala postup do sobotního hlavního závodu. „Emoce jsem měla takové smíšené již včera. Měla jsem rozhovor i s vedením a přemlouvali mě, abych ještě zkusila skákat,“ prozradila v rozhovoru po posledním závodu kariéry.  

Ten pro ní nebyl jednoduchý nejen z hlediska loučení, ale i z tréninkového manka. „Od jara už de facto netrénuju, měla jsem tady akorát čtyři skoky v červnu… Bylo to proste jen o tom se rozloučit se světem a užít si to. Poslední skoky, i když mohly být lepší, jsem si rozhodně užila,“ prozrazuje Barbora Blažková, která zakončila skokanskou kariéru devětatřicátým místem v letní Grand Prix. Zároveň přiznává, že můstky ve Frenštátě pod Radhoštěm si vybrala k loučení záměrně. „Mám to blízko, je tady rodina, jsou tady známí, kamarádi. Jestli je nějaký můstek, který ze srdce miluju, tak je to zrovna tento frenštátský. Tenhle můstek pro mě hodně znamená, mám na něm hodně zkušeností, hodně závodů – ať už zlých nebo dobrých. Jsem ráda, že jsem se mohla rozloučit zrovna na něm,“ těší bývalou českou reprezentantku.

Na co bude ve své kariéře nejvíce vzpomínat? Nabízí se závod FIS Cupu ve švýcarském Kanderstegu, kde v září 2017 na můstku HS106 vybojovala parádní třetí místo. „Na to jsem byla hodně pyšná, jelikož tam skákalo hodně holek ze světového poháru a možná jsem tam předváděla nejlepší skoky v životě,“ míní Bára, která ale neopomene zmínit ani 23. místo v Oberstdorfu. V konkurenci největších světových es vybojovala v lednu 2017 na velkém můstku, kde se skáče proslulé Turné, osm bodů do světového poháru. „Osobně jsem na třiadvacáté místo z Oberstodru pyšná. Dokázala jsem tam bodovat a předvést dva slušné skoky na velkém můstku,“ ohlíží se za výraznými milníky své kariéry zlatá skokanka z Evropského olympijského festivalu mládeže 2013 v Rasnově. Tým ve složení Indráčková, Rajnochová, Dejmková, Blažková tehdy bral na můstku HS72 zlato před Němkami a Ruskami.

Co jí vedlo ke konci skokanské kariéry, není obezřenou rouškou tajemství. „Netajím se tím, vědí to všichni. Měla jsem problémy s váhou, bylo to trápení,“ říká Blažková, ovšem nebyl to jediný problém. „V poslední době jsem cítila, že se potřebuju posunout nějak jinak, někam jinam. Přišlo mi, že pořád stojím na jednom místě a nehýbu se ani doprava, ani doleva. Chtělo to změnu. Je možné, že budu konce kariéry litovat, ale nyní vidím vizi jiného, nového, života,“ zní z jejich úst.

Jaká bude další budoucnost Barbory Blažkové? To je také známo. „Začala jsem chodit do práce, kde mohu také kariérně růst. Moje vize do budoucna je osamostatnit se, začít žít sama a prostě si užívat. Ty věci, které jsem si doteď odříkala, se mohou realizovat,“ zakončuje rozhovor po svém posledním závodu kariéry.

Barčo, děkujeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a úspěchů do dalšího života.Pomoc Ukrajině