Český skok zásluhou Koudelky a Poláška poprvé bodoval, v Engelbergu vyhrál Stoch

6 min 46 s

První závod v Engelbergu přinesl úvodní českou bodovou radost v nové sezoně. A v pravý čas – před Turné čtyř můstků. Z kvalifikace, která se skákala kvůli pátečním špatným podmínkám v sobotu před závodem, se prokousalo trio Roman Koudelka, Viktor Polášek, Filip Sakala a první dva jmenovaní bodovali. Koudelka skončil na 26. místě, Polášek o dvě příčky za ním. Sobotní klání ve Švýcarsku vyhrál Kamil Stoch.

Kvalifikace začínala ve 14:30 a Roman Koudelka měl, krátce po svém skoku, jistotu postupu. Nakonec skončil jednatřicátý. Krátce poté se postupu dočkal i Filip Sakala (34.) a Viktor Polášek, který byl hned za ním. Naopak mimo postupovou padesátku skončil Vojtěch Štursa, jenž byl sedmapadesátý. S odřenými uši se do závodu dostal např. Richard Freitag.

Jako první z českých skokanů šel na řadu Filip Sakala. Za 118 metrů se ale z postupu neradoval, skončil na děleném 41. místě spolu s Freitagem. Krátce po Sakalovi skákal i Roman Koudelka a slušných 126 metrů znamenalo průběžné druhé místo. Po pár skocích se mohl radovat z postupu a prvních bodů v sezoně. Jeho výkon nakonec stačil na průběžné 24. místo. Následně se začalo skákat daleko. Michael Hayböck jako první překonal hranici 130 metrů, hned po něm Simon Ammann, domácí miláček, dolétl až na 135,5 metrů! Následně ho trumfl o metr kratším skokem Domen Prevc, jenž však měl výrazně lepší známky za styl.

Když už se zdálo, že by se Viktor Polášek do druhého kola nemusel dostat, přišly chyby. Vedle již zmiňovaného Freitaga vyloženě pokazili svůj skok Schlierenzauer se Zajcem a český skok měl na bodech rázem dva zástupce. A jelikož se zdravotními problémy bojující Daniel-André Tande skončil až třiatřicátý, šel Polášek do druhého kola z 29. pozice. Tou dobou již vedl Kamil Stoch, jenž ulétl na 138 metrů a vedl s náskokem pěti bodů na Krafta a sedmi na Geigera.

Ve finále zaznamenal Polášek šestadvacátý nejlepší skok a za 119 metrů se posunul z 29. místa na konečné sedmadvacáté. Hned před ním skončil Roman Koudelka, jenž si sice o dvě místa oproti prvnímu kolu pohoršil, ale i tak získal pět bodů do světového poháru.

Jak už to v podobných závodech bývá, pořadí na prvním místě se často měnilo. Nejvyšší stupínek si vyzkoušel třeba Eisenbichler nebo Peter Prevc, kteří by určitě v celkovém pořadí rádi byli výše. Na Prevcových 134,5 metrů navázal i Rjoju Kobajaši. Lídr světového poháru útočil až z jedenáctého místa a za výborný skok se posunul až na pozici třetí! Stupňů vítězů se těsně nedočkal, na třetí místo proklouzl o tři a půl bodů Karl Geiger.

Samotné finále přineslo skvělý souboj. Stefan Kraft hodil Kamilu Stochovi rukavici, šel na 137,5 metrů a čekal, na co to bude stačit. Rakušan přece jen malou naději měl, jelikož Polák skočil o metr a půl méně. Stylově získali oba dva stejně (tři devatenáctky), také kompenzace byla prakticky shodná, ale Kamil Stoch nakonec výrazně čerpal z pětibodového náskoku po prvním kole a vyhrál o 1,7 bodů!

Výsledky sobotního závodu najdete zde, průběžné pořadí světového poháru na tomto odkazu.