Češi v sobotním závodě v japonském Sapporu neprošli kvalifikací

4 min 12 s

Sobotní závod v japonském Sapporu českým reprezentantům nevyšel. Roman Koudelka i Radek Rýdl zakončili své působení už v kvalifikaci, která samotnému závodu předcházela. Vítězství tentokrát slaví Rakušan Stefan Kraft.

Třiatřicetiletý Koudelka, který v pátek dokázal kvalifikací projít a obsadil následně v hlavním závodě 41. místo, předvedl v sobotní kvalifikaci svůj nejlepší soutěžní skok, kterým se doposud v Sapporu prezentoval. K jeho smůle však měla i podstatná většina soupeřů silný vítr pod lyže a také oni se tak výrazně oproti pátku zlepšovali.

Koudelkovi tak nestačilo k postupu do hlavního závodu ani 116,5 metru (v pátek přitom postupoval za 109,5 metru). Odepsal totiž 10,3 bodu za podmínky na můstku a skončil na 53. místě. Od postupu ho dělilo pouhých 1,9 bodu, v přepočtu tedy zhruba jeden a půl metru.

Radkovi Rýdlovi v kvalifikaci tolik pod lyže nefouklo a mladý český skokan předvedl pouhých 92,5 metru, čímž výrazně zaostal za postupovou padesátkou. Obsadil konečné 64. místo.

Kvalifikace byla ovšem celkově plná překvapení. Silný spodní vítr občas ustál, na což doplatila i některá velká jména mužského skoku na lyžích, která pravidelně ve Světovém poháru bodují. Už v kvalifikaci skončila pouť Poláka Pawla Waska, domácího Naokiho Nakamury, Slovince Žigy Jelara či Nora Daniela Andre Tandeho. Velké štěstí pak měli například Markus Eisenbichler s Robertem Johanssonem, kteří skončili v páté desítce a rozhodně nepostupovali s očekávaným přehledem.

Po Rjojovi Kobajašim, který vyhrál páteční závod, se tentokrát z vítězství radoval Rakušan Stefan Kraft. Ke 139 metrům z prvního kola přidal 135,5 metru v kole druhém. Druhé místo obsadil Nor Halvor Egner Granerud a třetí skončil zmíněný Japonec Kobajaši, jenž byl po prvním kole až jedenáctý, ale ve druhém kole předvedl 137,5 metru a posunul se o osm pozic.

Světový pohár v Sapporu zakončí nedělní individuální závod. I tentokrát mu bude předcházet kvalifikace.