Althausová slaví po třech letech vítězství, Indráčková těsně za postupem

5 min 34 s

Poprvé po třech letech se z vítězství v závodě světového poháru skokanek na lyžích radovala Němka Katharina Althausová. V norském Lillehammeru vykročila k výhře už po perfektním prvním kole a ve druhém svůj náskok udržela. Jediná Češka v závodě Karolína Indráčková skončila těsně za hranou postupu.

Indráčková se ke svému soutěžnímu pokusu rozjela jako čtvrtá v pořadí a v silném zadním větru zaznamenala 81,5 metru. Ač posléze dokázala ve výsledkové listině ještě několik kvalitních soupeřek stlačit pod sebe, na premiérové letošní body nakonec nedosáhla a obsadila 32. místo. Společně s Klárou Ulrichovou tak budou mít české skokanky šanci na reparát už v neděli, kdy se poprvé v sezoně bude skákat na velkém můstku.

Boj o vítězství se proměnil ve velkou řežbu. Po prvním kole totiž první tři závodnice dělily necelé čtyři body. Nejlepší výchozí pozici si po prvním kole vybojovala Němka Althausová (96 m), která tu před třemi lety vyhrála tzv. Lillehammer Triple. Hned v závěsu za ní byla silná Rakušanka Marita Kramerová (95 m) a šanci na stupně vítězů živila i Urša Bogatajová (95,5 m), které start nové sezony světového poháru vychází perfektně. Nejdelší skok úvodní série o délce 97 metrů však patřil Norce Silje Opsethové. Ta se k němu však na rozdíl od svých soupeřek z konce startovní listiny rozjela z o dvě okna vyššího nájezdu a byla čtvrtá.

Ve druhém kole se pořadí na čele závodu nijak nezměnilo. Z deváté pozice na šestou sice zásluhou výborného druhého pokusu poskočila Sara Takanašiová, ale prvních pět skokanek zůstalo na svých pozicích. Bodově nejhodnotnější výkon sice předvedla skokem dlouhým 96 metrů Opsethová, ale jen zmírnila svou ztrátu na stupně vítězů. Napínavý souboj o druhé místo nakonec o devět desetin bodu zvládla Kramerová, která odrazila útok Bogatajové. Vítězství po bezmála třech letech od triumfu ve francouzském Prémanonu z roku 2018 ale uhájila Althausová. V krásném stylu předvedla 95,5 metru a o bezmála pět bodů porazila druhou Kramerovou. Vedoucí žena světového poháru Ema Klinecová se musela spokojit až s devátým místem.

Na čele celkového pořadí se tak podruhé v této sezoně objevila Marita Kramerová, která má 230 bodů. Druhá je Klinecová a třetí vítězka dnešního závodu Althausová. V neděli od půl šesté pak čeká na ženy druhý lillehammerský závod, poprvé v tomto ročníku světového poháru se však bude skákat na velkém můstku.