Vasja Bajc je velká autorita. Snad se s ním český skok zlepší, říká Viktor Polášek

Vasja Bajc je velká autorita. Snad se s ním český skok zlepší, říká Viktor Polášek

8 min 17 s

Po velmi nevydařené uplynulé sezoně přišly v českém skoku na lyžích změny. Ta největší se udála na trenérském postu, kdy se k týmu po dlouhé době vrátil úspěšný slovinský trenér Vasja Bajc. Na spolupráci s ním se skokani určitě těší. „S Vasjou přijdou jiné věci, jiná technika. Snad se všechno zlepší. Bude to náročné, ale těším se na to, že do týmu přinese novou energii,“ hlásí český reprezentant Viktor Polášek.


Nedá se nezeptat na to, jaký předešý skokanský ročník byl. Žádnou pozitivní odpověď na tuto otázku od českých skokanů nečekejte. Pouhých šest získaných bodů (čtyři od Viktora Poláška, dva od Čestmíra Kožíška) jsou důkazem. „Uplynulá sezona byla náročná. Od začátku se závody nedařily a ať jsme dělali cokoliv, i když jsme se třeba v kvalifikaci či v trénincích zlepšovali, tak nám to na závodech nevycházelo. Do závodů jsme měli psychický blok, že jsme v nich nedokázali předvést alespoň úctyhodný skok, aby to nějak vypadalo,“ myslí si Viktor Polášek a souhlasí s tím, že psychicky se nejednalo o nic jednoduchého. Když se do něčeho dlouhodobě snažíte dávat všechno a výsledkově se snaha nevrací, v hlavě se mohou honit různé věci. „Bylo to těžké, ale naštěstí jsem se vždycky ráno probudil s tím, že je nový den a dám do toho zase všechno. Že už to musí vyjít. I když nevycházelo, tak motivace vždy byla. Ale proč se nedařilo, to nevím. To Vám neřeknu,“ přemýšlí nahlas někdejší juniorský mistr světa.

 

Za minulou sezonou je tak třeba udělat hodně tlustou čáru. Tím spíše, že přichází nový trenérský štáb. Je třeba zlepšit úplně všechno, přípravou počínaje. A na tom skokani již maximálně pracují. „Odpočinku moc nebylo. Měl jsem nějaké dva volnější týdny, jinak jsme pořád trénovali v posilovně. Po nevydařené sezoně určitě nebyla možnost užívat si nějakého spokojeného volna,“ ví moc dobře "Polda", že k lepším zítřkům se mohou reprezentanti odrazit také tvrdou prací. „Již dopředu jsme měli hodně tréninků na novou sezonu. Tak snad se to ukáže už v létě a hlavně potom v nové sezoně v zimě,“ přeje si.

 

Od nového trenéra si čeští skokani na lyžích hodně slibují. Vždyť Vasja Bajc dokázal současného šéfa skokanského úseku Jakuba Jandu dovést k triumfu v Turné čtyř můstků i v celkovém pořadí světového poháru. „Znám ho jen z televize, když tady před patnácti lety byl. Moje očekávání jsou taková, že Vasja je velkou autoritou – už jen třeba svým složením těla, že měří skoro dva metry. Působí jako pan trenér. Bude to náročné, ale na spolupráci s ním se určitě těším. Myslím si, že český skok dokáže zvednout,“ doufá Viktor Polášek.

 

Jednou z mála dobrých věcí, kterou si lze z minulého ročníku vzít, je to, že český skok už patrně do větší prohlubně padnout nemůže. „Určitě. Už to prostě horší být nemůže. S Vasjou přijdou jiné věci, jiná technika, nová energie. Snad se to zlepší. Vidina je taková, že by závody světového poháru mohly vycházet lépe,“ hlásí skokan z Nového Města na Moravě, který je raději s otázkou předsezonních cílů v nadcházejícím olympijském ročníku opatrný. „To je těžké. Na olympiádu chci přijet co nejlépe připravený a po třech letech si konečně skočit nějaký pěkný výsledek, jako před třemi roky ve Wisle (tehdy obsadil na závodu světového poháru 12. místo – pozn. aut.). A doufám, že letos na olympiádě to konečně vyjde,“ uzavírá rozhovor Viktor Polášek.