V Oberstdorfu nečekaně triumfoval Zajc, Koudelka těsně za první desítkou

V Oberstdorfu nečekaně triumfoval Zajc, Koudelka těsně za první desítkou

5 min 16 s

Slovinský teenager Timi Zajc opanoval první ze tří leteckých závodů v německém Oberstdorfu. Díky perfektnímu druhému skoku předčil ve větrné loterii všechny soupeře a získal první titul v SP během kariéry. Roman Koudelka potěšil dvanáctým místem, poprvé v sezoně bodoval Tomáš Vančura.


České příznivce namlsal excelentním šestým místem v kvalifikaci Tomáš Vančura. Skok mladého Čecha ale v prvním kole nebyl úplně optimální a za 204 metry se tak debutant v tomto ročníku světového poháru umístil na 23. pozici. Zhruba o deset metrů delší pokus pak předvedl Roman Koudelka. Borec z Lomnice nad Popelkou dostal i tradičně vysoké body za styl a usadil se na jedenácté pozici.

První kolo opanovali polští reprezentanti. Piotr Žyla zaznamenal nejdelší skok dne, když jen o 2,5 metru zaostal za loňským rekordem můstku v podání Daniela Andre Tandeho. Přesto zaostal zhruba o deset bodů za lídrem po první sérii skoků Kamilem Stochem. Ten k 233 metrům přidal také vynikající telemark a zaslouženě vedl. Třetí místo bral suverén posledních závodů Stefan Kraft.

Přání, že by se oba čeští skokani mohli ve finálovém kole polepšit, se nakonec nevyplnilo. Vančurovi skok těsně za hranou nevyšel a za 179 metrů se propadl na konečné 28. místo. I tak se ale stal pátým bodujícím Čechem v této sezoně světového poháru. Malinko se propadl i Koudelka. V silném zadním větru dal 201 metrů a pohoršil si jen o jedno místečko.

V divácky atrakivním závodě bylo k vidění také velmi nestandardní druhé kolo. Útočili v něm totiž závodníci okolo šestého a sedmého místa. Pro premiérový triumf v kariéře si ve světovém poháru doletěl Timi Zajc. Slovinský teenager předvedl úchvatných 233,5 metru a nikoho už před sebe nepustil. Druhé místo nakonec v napínavém závěru uhájil Dawid Kubacki, na třetí příčku se z osmé posunul Markus Eisenbichler.

Lety posledních tří závodníků totiž výrazně ovlivnil silný zadní vítr. Ten odvál šance Johanna Andreho Forfanga, Stefana Krafta, Piotra Žyly i suverénního vítěze prvního kola Kamila Stocha. Nejlepším výsledkem této čtveřice bylo konečné čtvrté místo Žyly, který se s nelichotivými podmínkami popral s pokusem 207,5 metru dlouhým.

Další dva závody jsou na můstku Heiniho Klopfera na programu v sobotu a v neděli.

Výsledky závodu SP v letech na lyžích, Oberstdorf: 1. Zajc (Slovin.) 430,1, 2. Kubacki (Pol.) 424,8, 3. Eisenbichler (Něm.) 423,3, 4. Žyla (Pol.) 421,8, 5. Stoch (Pol.) 420,5, 6. Kraft (Rak.) 409,9, 7. Forfang (Nor.) 408,2, 8. Granerud (Nor.) 398,1, ....12. KOUDELKA (ČR) 386,0, 28. VANČURA (ČR) 340,9, 36. KOŽÍŠEK (ČR) 165,0.