Roman Koudelka začal Turné výborným 11. místem, těsně vyhrál Rjoju Kobajaši

9 min 42 s

První závod letošního Turné nabídl výbornou podívanou. Ve skvělé atmosféře vyprodané Audi Areny, kam se vměstnalo 27 tisíc lidí, vyhrál lídr světového poháru Rjoju Kobajaši o pouhé čtyři desetiny před domácím skokanem Markusem Eisenbichlerem, o další 1,4 body zpět skončil třetí Rakušan Stefan Kraft. Úvod 67. ročníku proslulého závodu se výborně povedl Romanu Koudelkovi, který prošel do druhého kola z 15. místa. Ve finále předvedl pátý nejlepší skok a posunul se na jedenáctou pozici. Svůj KO souboj vyhrál i další Čech Viktor Polášek, který nakonec figuroval na 28. příčce.

Již první kolo, pro Turné čtyř můstku tradiční svým KO systémem, nabídlo výbornou podívanou.  Jako první se blýskl domácí Karl Geiger, který těsně nepřekonal stotřicetimetrovou hranici (129 m). Němečtí fanoušci na Schattenbergu byli u vytržení, když Markus Eisenbichler šel na 133 metrů, což v účtování prvního kola vyneslo druhé místo! Němec po svém skoku vedl o 12,4 bodů.

Brzy přišel na řadu i první česko-slovinský souboj, ve kterém si druhé kolo při své první účasti na Turné v hlavním závodu zajistil Viktor Polášek. Ten o tři metry porazil Bora Pavlovčiče a do finále prošel z 27. pozice. Slovinci nemuseli smutnit dlouho, Timi Zajc totiž se totiž s velkým bodovým přípočtem zařadil hned za Eisenbichlera. Přišla řada i na dvě překvapení, vždy na úkor německých skokanů. Freitag prohrál souboj se Zografskim, leč zajistil si postup jako šťastný poražený. To se nedalo říct o Andreasi Wellingerovi, který první kolo totálně nezvládl, škrtl svoje naděje na dobré umístění a musel být utěšován kolegy z týmu. Navíc rozhozen špatným skokem ještě na konci odjezdu spadl a zadělal si na nějakou tu bolístku. I to jsou ale skoky na lyžích…

Hned po Wellingerovi se skok nevydařil ani Lukáši Hlavovi a Dawid Kubacki si postup pohlídal. Do druhého kola se překvapivě nepodíval starší bratr lídra světového poháru Junširo Kobajaši (101 metrů). Následně přišel na řadu druhá bitva českého a slovinského skokana, a opět s výhrou pro české barvy. Roman Koudelka zadělal na slušné finále, skočil 126 metrů a po prvním kole byl patnáctý. První kolo bylo nakonec hodně vyrovnané. Stjernen ani Zyla nedokázali Eisenbichlera porazit a zařadili se za něj. Naopak Rjoju Kobajaši odečítal jen desetinu bodu, předvedl nejdelší skok v Oberstdorfu na 138,5 metrů a vedl s náskokem 2,7 bodů.

Finálové klání zpočátku hyzdil silný zadní vítr, se kterým se skokani nedokázali úplně vypořádat. Viktor Polášek ukázal 108 metrů a pohoršil si o jednu příčku na 28. místo. Diváci si museli dlouho počkat, až se někdo přiblíží ke sto třiceti metrům. A tím skokanem byl Roman Koudelka, který dostal o něco lepší podmínky. Roman přistál na značku 129 metrů a šel do vedení o téměř 10 bodů před Jukiju Sata. Je třeba říct, že český skokan předvedl pátý nejlepší výkon druhého kola, a při svém finálovém skoku porazil i Rjoju Kobajašiho.

Před poslední desítkou mohl český skokan mávat do kamery, jelikož porazil postupně Ammanna, Klimova, Leyheho i Geigera. Dále už se neposunul, byť se před něj dostávali někteří skokani jen hodně těsně, a skončil na 11. místě.

Vyvrcholení závodu nabídlo také skvělou podívanou. Z desátého místa se posunul na páté Hlavův přemožitel Kubacki (133,5 m), před kterého se dostal za 134,5 metrů Stefan Kraft a vedl o 11 bodů. Držel tak dnes poměrně povislé rakouské vlajky nad vodou. Další čtyři skokani šli zhruba na stejnou vzdálenost stopětadvaceti metrů, což rázně uťal Andreas Stjernen. Za 131 metrů se zařadil těsně pod Krafta. Druhý po prvním kole, Markus Eisenbichler, sice skočil o dva metry méně, ale za horších podmínek, a posunul se do vedení o 1,4 body. Před posledním skokem ukázala grafika, že Rjoju Kobajašimu by stačilo 127 metrů. Japonec přičítal téměř deset bodů a i díky tomu vyhrál. Skočil totiž 126,5 metrů a k mírné nelibosti domácích fanoušků porazil Eisenbichlera o čtyři desetiny bodů.

Je tak zaděláno na pořádně dramatické Turné. Mezi prvním a čtvrtým skokanem je rozdíl jen 4,1 bodů, náskok pátého Kubackého na jedenáctého Koudelku je pouze 5,4 body. Turné pokračuje silvestrovskou kvalifikací v Garmisch-Partenkirchenu, kde je na Nový rok na programu hlavní závod (obojí od 14:00).

Výsledky prvního závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu najdete zde.