×
Po 17 letech konec. Ohlédnutí za bohatou kariérou Lukáše Hlavy

Po 17 letech konec. Ohlédnutí za bohatou kariérou Lukáše Hlavy

16.05.2019

Česká reprezentace se bude muset příští sezónu obejít bez jména, které patřilo obdivuhodnou dobu mezi základní pilíře skokanského výběru. Lukáš Hlava se rozhodl ve čtyřiatřiceti letech přijmout novou, dosud příliš neprobádanou pozici, a to v trenérském týmu. Nyní již bývalý závodník má za sebou kariéru, kterou mu může kdekdo závidět. Pojďme si tedy připomenout největší úspěchy, jichž Lukáš docílil.

Turnovský rodák zahájil své působení mezi elitou v roce 2003 při příležitosti Světového poháru v Liberci, kdy pod Ještědem dostali Češi možnost složit národní skupinu. Tehdy náctiletý Hlava se naskytnuté šance nezalekl a bral sedmačtyřicáté místo. Vrchol sezóny ho však čekal o pár měsíců později, při svém debutu na mistrovství světa taktéž nahlédl do páté desítky a zaskákal si i týmovou soutěž.

První větší úspěch získal bývalý český reprezentant v roce 2007, kdy v norském Vikersundu doletěl pro sedmadvacátou příčku a body do žebříčku. Dva roky nato se stal Lukáš jednou z hlavních tváří domácího skoku, za celou kariéru se v závodě SP šestkrát vešel do první desítky a startoval na třech Zimních olympijských hrách.

Na mistrovství světa se kvalifikací prokousal do osmi individuálních závodů a startoval také v sedmi týmových závodech. Nejúspěšnějším šampionátem se pro něho stalo domácí mistrovství v Liberci v roce 2009. Hlava tehdy obsadil 20. místo na středním můstku, 27. místo na velkém můstku a s s českým kvartetem v týmovém klání vybojoval parádní pátou příčku.

Přelomovým obdobím v životě Hlavy se stal rok 2012, neboť v něm poprvé a naposled vystoupal v SP na bednu. Přesněji, jednalo se o závod ve finském Lahti, odkud si odvezl fantastické třetí místo. Aby toho nebylo málo, tak sezónu zakončil na celkové čtrnácté pozici, což už nikdy nepřekonal.

Za své sedmnáctileté zápolení v SP se skokan z liberecké kolíbky postavil na start sto osmdesáti závodů (nepočítaje kvalifikace). Při své derniéře v individuálním závodě Světového poháru bodoval  trochu symbolicky v Norsku, kde slavil devětadvacátou pozici.

Během kariéry odskákal také velký počet závodů Kontinentálního poháru, ve kterém závodil od roku 2002. V něm vybojoval čtyři prvenství a celkem 14 podiových umístění. Už v roce 2007 vyhrál v německém Oberhofu, v roce 2009 v polském Zakopané a v letech 2016 a 2018 vyhrál letní závody ve Frenštátě pod Radhoštěm v rámci Memoriálu Jiřího Rašky.Oficiální sponzor

Partneři