Ohlédnutí za zimní sezonou 2015/2016 s komentářem Richarda Schallerta

8 min 39 s

V zimní sezoně 2015/2016 byl českým skokanským esem jednoznačně Roman Koudelka. Tomu po zdařilém loňském startu hned pódiové příčky nevyšly, přesto těsné čtvrté místo v Lillehammeru svědčilo o tom, že česká skokanská jednička pod vedením reprezentačního trenéra Schallerta ještě zbytek světa potrápí.

Do nejlepší desítky se v zimě dokázal vtěsnat hned několikrát a dvakrát dokonce skončil těsně pod stupni vítězů, a to v Lilleahammeru a Lahti. Forma lomnickému odchovanci kulminovala ke konci sezony, v polské Wisle, kde vystoupal na příčku nejvyšší a připsal si cenný skalp a zasloužené vítězství v SP.

Také Matura s Jandou a Hlavou dokázali potrápit světovou elitu

Pravidelně bodovat se podařilo i Janu Maturovi. Nejlepším výsledkem bylo 11. místo z německého Willingenu a dále pěkné bylo i 14. místo z Trondheimu či 15. příčka z Titisee a Innsbruku. Body ale ještě získal například v Kuopiu a Almaty, tam byl 23., Bischofshofenu 25., Zakopaném 26. či v Garmisch-Partenkirchenu, kde byl 28. Podrobné výsledky z jednotlivých závodů najdete zde:

Také zkušený veterán Jakub Janda tým v mnoha závodech podržel. Dobrý výsledek si připsal hned zkraje sezony, v norském Lillehammeru, kde skončil 9. Bodoval také v některých závodech SP:  12. místem v Bischofshofenu, 12. Willingenu, 14. v Lahti, 22. v Oberstdorfu, 22. Trondheimu. Ve druhé polovině sezony se potýkal s drobnými zdravotními problémy, přesto je rozhodnutý, stejně jako Jan Matura, pokračovat i nadále ve skoku na lyžích a být oporou reprezentačního týmu i v následujícím roce. Další stálicí byl Lukáš Hlava, tomu nejvíce sedly můstky v Engelberku a Tagilu, kdy byl 17. a 15. Do nejlepší třicítky se protlačil například 20. místem v Innsbruku a 21. místem v Lahti. Podrobné výsledky z jednotlivých závodů najdete zde:

Vzestup mladých

Šanci prosadit se dostali také mladí skokané. Titulem skokan roku se rozhodně může pyšnit Tomáš Vančura, který po vítězství v CoC Sapporu a 3. místě v Garmisch-Partenkirchenu dostal šanci i v SP. První body na mezinárodní půdě bral za 28. místo rovněž v Sapporu a při premiéře na Mistrovství světa v Kulmu si dolétl na mamutím můstku pro krásnou 23. příčku. Ani na MSJ v rumunském Rasnově nezklamal, odvezl si pěkné 7. místo.

Lépe se na MSJ dařilo jeho reprezentačnímu kolegovi Poláškovi, který jen těsně zaostal za stupni vítězů a skončil 4. Nahoru se v CoC drali i Kožíšek se Štursou. Kožíšek si připsal v SP body pouze v Zakopaném, kde byl 30. a Vikersundu 27. a 29. Více se mu dařilo v CoC, v rakouském Garmisch-Partenkirchenu byl 4. a německém Willingenu skončil 8., stejně jako Štursa. Ten bodoval 14. místem v Brotterode a Sapporu, poté byl 12. a 13. v Engelbergu.

Očima Richarda Schallerta, šéftrenéra české skokanské reprezentace

"Jsme zase v přípravě na novou sezonu. Skokané absolvují třítýdenní silové bloky a vše jde podle plánu. S poslední sezonou můžeme být ve velké míře spokojeni. Vše se vyvíjelo dobře, což dokazovaly i výsledky z konce zimy. Mladíci Vančura, Štursa a Polášek postupně přestupují z CoC k SP. Ještě tam něco chybí, ale jsem přesvědčen, že tento krok v tomto roce zvládnou. S Romanem jsem také spokojený, fyzicky i psychicky je na vyšší úrovni, než na jaké byl v loňském roce. Jeho úkolem v následujícím čase bude, aby se dále rozvíjel v letové fázi. Tady má velké rezervy, tato práce bude i pro něj velká výzva.

Budeme se muset i více zaměřit na materiál, tady jsme oproti velkým zemím pozadu, což je samozřejmě závislé i od finančních možností. Skoky na lyžích se postupně mění, než samotný skok je důležitější materiál.

Naše „skokanská báze“, na kterém dva roky pracujeme, jistě bude jednou dobrá. Nechceme na tom příliš měnit, ale je jasné, že v následujícím přípravném období se budeme více věnovat fázi letu a posilovat ji, ve které, jak jsem řekl, jsou ještě velké rezervy."

Skokanský cyklus 2015/2016 je minulostí, po krátké pauze se již skokané vrhnou do přípravy na sezonu následující, Mistrovství světa, které hostí finské Lahti, bude pro český tým další velká výzva.