Odešla významná trenérská legenda Jáchym Bulín

Odešla významná trenérská legenda Jáchym Bulín

5 min 5 s

Ve věku 86 let umřel legendární trenér skokanů na lyžích Jáchym Bulín. Skonal v úterý 25. května 2021 ve svém bydlišti ve švédském Falunu.
Foto: Jáchym Bulín (vpravo) se svěřencem Jaroslavem Balcarem po 4. místě na ZOH v Innsbrucku / zdroj: Sportovní časopis Stadión


Jáchym Bulín se narodil 9. září 1934 v Hirschbergu (Jelenia Gora). Po druhé světové válce se s rodiči přestěhoval do Harrachova.

Původně závodil za LTBK Nový Svět, později za Tatran a Jiskru Harrachov. Od roku 1954 byl ve skokanském reprezentačním výběru Mildy Bělonožníka. Účastnil se Zimních olympijských her 1956 v Cortině d’Ampezzo (29. místo). V ročníku 1957/1958 obsadil na Turné čtyř můstků 13. místo, když si nejlépe vedl v Oberstdorfu, kde skončil šestý.

Dvakrát se stal mistrem Československa ve skoku na lyžích, nejprve v roce 1959 ve Špindlerově Mlýně a o rok později v Bánské Bystrici. V témže roce byl nominován na ZOH do Squaw Valley (USA), kde ale kvůli zranění nemohl startovat. Poté ukončil kariéru.

Po skončení profesionální kariéry skokana na lyžích začal pracovat jako trenér a v roce 1970 převzal reprezentaci Československa od Zdeňka Remsy. Jako trenér zažil s reprezentanty řadu úspěchů. Pod jeho vedením se stal Karel Kodejška v roce 1975 mistrem světa v letech na lyžích, o dva roky dříve skončil na leteckém šampionátu třetí. Jiří Raška získal stříbro na mistrovství světa 1970. O čtyři roky později vyskákal na světovém šampionátu bronz Rudolf Höhnl. V roce 1976 pod vedením Jáchyma Bulína těsně unikla medaile Jaroslavu Balcarovi, jenž na ZOH v Innsbrucku skončil čtvrtý. Úspěchy slavil i s dalšími skokany na lyžích, například s Jindřichem Balcarem, Františkem Novákem, Leošem Škodou a dalšími.

V roce 1978 musel Jáchym Bulín předat post reprezentačního trenéra na příkaz stranických orgánů Jiřímu Raškovi. Když mu poté přišla nabídka ze Švédska, aby se ujal tamní reprezentace, neváhal. Podepsal se pod poslední úspěšnou éru švédského skoku na lyžích, do které patřili skokani Jan Boklöv, Per-Inge Tällberg, Staffan Tällberg, Anders Daun, Mikael Martinsson, Magnus Westman a další.

Ve Švédsku se usadil a již zde zůstal. Přesto ještě po roce 2000 jezdil s juniory na tréninky do Harrachova i na Grand Prix do Frenštátu.

Zemřel v úterý 25. května 2021 ve svém bydlišti ve švédském Falunu.

Čest jeho památce a upřímnou soustrast rodině.