Novým reprezentačním trenérem českých skokanů se stal Slovinec Vasja Bajc

Novým reprezentačním trenérem českých skokanů se stal Slovinec Vasja Bajc

5 min 39 s

Na pozici hlavního trenéra mužské reprezentace bude u českého skoku působit zkušený slovinský trenér Vasja Bajc, jehož úkolem bude nejen posunout dospělou mužskou reprezentaci, ale také rozvoj mládežnických kategorií.


Slovinec Vasja Bajc se do České republiky vrací po 15 letech. Do této chvíle působil jako trenér u maďarské skokanské reprezentace. Jeho trenérská kariéra kromě toho čítá hned několik velkých úspěchů. V pozici japonského reprezentačního trenéra se zúčastnil třikrát olympijských her, a to v Lillehammeru, Naganu a Salt Lake City.

Během tohoto angažmá vypomohl k zisku 27 medailí z velkých světových akcí, tedy olympijských her a mistrovství světa. Nejpovedenější událostí pro japonský tým byly domácí zimní olympijské hry v Naganu, kde skokané ze země vycházejícího slunce pod vedením Bajce posbírali hned čtyři cenné kovy. Masahiko Harada bronz, Kazujoši Funaki pak stříbro i zlato. Tyto úspěchy následně podtrhl týmový závod na velkém můstku, který Japonci ovládli.

Následně Bajc vzal pod svá křídla český skokanský tým, který vedl v letech 2004 až 2006. Byl to on, který Jakuba Jandu dovedl k celkovému prvenství v seriálu Světového poháru a na Turné čtyř můstků.

Velký úspěch slovinský kouč též zažil činnost u americké ženské reprezentace. Trenérsky působil též v Turecku či Švédsku. Teď na devětapadesátiletého Slovince čeká další výzva v roli trenéra českého reprezentačního áčka.

„Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem po 15 letech od minulé spolupráce opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu,“ říká Vasja Bajc. A ví, že má na co navazovat. „Cílem je pomoci zvýšit úroveň výsledků z minulých let, které jsou nyní daleko od těch z bohaté minulosti českého skoku na lyžích. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a některými novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr,“ dodává.

Radost z nového angažmá má i Jakub Janda, předseda úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů ČR. „Po nevydařené sezóně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci se slovinským trenérem Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii.“

Kompletní složení realizačního týmu bude oznámeno později do konce května na základě výběru nového trenéra Bajce.