Německo vyhrálo týmovou soutěž na mistrovství světa, Češi skončili jedenáctí.

4 min 48 s

Němečtí skokani na lyžích obhájili zlatou medaili v týmovém závodu na mistrovství světa v klasickém lyžování. Kvartet Pius Paschke, Severin Freund, Markus Eisenbichler a Karl Geiger navázal na dva roky starý triumf ze Seefeldu 2019, když vyhrál o více než deset bodů před Rakouskem. Třetí místo bralo Polsko. Český tým zakončil nevydařené mistrovství až jedenáctým místem. Foto: fis-ski.com

Německo položilo základ úspěchu už v prvním kole, které vyhrálo o 3,7 bodů před Rakouskem a o 11,1 bodů před Polskem. Dílčí zaváhání přišlo pouze při skoku Severina Freunda, jenž nepřeskočil hranici 130 metrů a zapsal jen 113,8 bodů. Němcům to ale nemuselo vadit, jelikož Pius Paschke, Markus Eisenbichler a Karl Geiger jeho zaváhání napravili a naopak u Rakušanů zapsal při třetím skoku jen o dvě desetinky více Daniel Huber. Velké zaváhání potkalo i Poláky, jelikož Andrzej Stękała předvedl pouze 122,5 metrů a zapsal 105,9 bodů.

Čeští skokani pohlíželi na postupové osmé místo z velké dálky. Nejlepší výkon předvedl Čestmír Kožíšek na 107,5 metrů. Hranici stovky překonal ještě Vojtěch Štursa, a to přesně o dva a půl metrů. Viktor Polášek dal 99 metrů, Filip Sakala skočil ještě o čtyři metry méně a bodový součet českého kvarteta byl 226,5 metrů. Na osmé Rusko, startující pod neutrální vlajkou, ztratili jedenáctí Češi téměř 140 bodů. „Soutěž družstev se nám nepovedla. Je to pro nás zklamání, nikdo z naši neskočil svůj průměr. Nepředvedli jsme, na co máme,“ byl zklamaný trenér František Vaculík.

Také ve druhém kole si z německého kvarteta vybral nejslabší skok Freund, který si pohoršil na 123 metrů (118,3 body). Jenže Markus Eisenbichler dal 138,5 metrů, což byl vůbec nejlepší skok celého soutěžního dne, a Karl Geiger ubral pouze dva a půl metrů. Ačkoliv se Rakušan Daniel Huber ve druhém kole polepšil, právě skoky Eisenbichlera s Geigerem zajistili Němcům rozhodující náskok, který byl nakonec 11,1 bodů. Také Rakousko obhájilo stříbro z předešlého šampionátu. Pořadí oproti Seefeldu 2019 se tak měnilo na bronzové pozici. Poláci si tentokrát vyměnili pozici s Japonskem a svěřenci českého trenéra Michala Doležala berou cenný bronz, když za rakouskými skokany zaostali o 4,3 body.

Kompletní pořadí týmového závodu najdete zde.