Nedělní závod v Nižním Tagilu opanoval Granerud, Češi znovu bez bodů

Nedělní závod v Nižním Tagilu opanoval Granerud, Češi znovu bez bodů

4 min 35 s

Druhý závod nového ročníku Světového poháru v Nižním Tagilu si podmanil obhájce velkého křišťálového glóbu Halvor Egner Granerud. Nor si vytvořil solidní náskok už v prvním kole, ve druhém triumf s přehledem pojistil. Dobrou formu potvrdil druhým místem Karl Geiger, třetí skončil Kraft. Češi nebodovali ani v neděli.


Hlavnímu závodu předcházela kvalifikace, do níž se zapojilo 70 skokanů, včetně dvou českých. Jako první přišel na řadu Čestmír Kožíšek, jemuž pokus nevyšel a za 97 metrů skončil osmý pod čarou. Viktor Polášek si naopak postup pohlídal, za skok dlouhý 115 metrů obsadil 34. místo.

Kvalifikace znamenala konečnou pro v sobotu druhého Rjoja Kobajašiho. Japonec sice svůj skok nijak zvlášť nepokazil, ale rozhodčí jej následně diskvalifikovali z důvodu nevyhovující kombinézy.

Bohužel, Viktor Polášek na solidní skok v kvalifikaci nenavázal. Doletěl na značku 106 metrů a z padesátky úspěšných kvalifikantů porazil jen dva, Rusa Chazetdinova a Kazacha Muminova.

Nejlepší výkon prvního kola předvedl Halvor Egner Granerud, jenž potvrdil skokanskou pohodu a s dobře zaplaceným skokem délky 134,5 metru získal na druhého Hörla (126,5 m) náskok 5,5 bodu a 6,4 bodu na třetího Geigera (126 m). Na nepříznivé podmínky doplatili Kamil Stoch s Dawidem Kubackým, oba Poláci skončili už po prvním skoku.

Sérii nepříliš povedených pokusů v úvodu druhého kola přerušil až Stephan Leyhe, jeho 127 metrů bylo velkým útokem na vylepšení 21. pozice. Na čele německý reprezentant vydržel do skoku po prvním kole 13. Krafta, který skočil stejně daleko, v jeho prospěch hrál náskok z úvodního skoku.

Stefan Kraft postoupil pořadím až na stupně vítězů. Postupně porážel jednoho soupeře za druhým a byl to až Karl Geiger, kdo na něj vyzrál, když doplachtil na značku 122,5 metru a vyvinul tlak na zbývající dva závodníky. Hörl selhal a propadl pořadím do třetí desítky, zatímco Halvor Egner Granerud udržel nervy na uzdě a skokem do vzdálenosti 122 metrů si pohlídal prvenství.

Světový pohár pokračuje příští týden ve finské Ruce. V pátek je na programu kvalifikace, v sobotu a v neděli proběhnou hlavní závody.

Kompletní výsledkovou listinu z nedělního klání naleznete zde.