Koudelka získal body i ve Willingenu, z vítězství se poprvé radoval Leyhe

6 min 20 s

Roman Koudelka tentokrát sice žádný velký bodový zisk do průběžného pořadí světového poháru tentokrát nezapsal, ale i tak se tři body počítají! V prvním kole neměl úplně dobré podmínky, byl šestadvacátý a ve finále si o dvě příčky pohoršil na osmadvacátou pozici. Poprvé v kariéře vyhrál Stephan Leyhe a potěšil domácí německé fanoušky. Těsně, o necelé dva body, se do finále nedostal Viktor Polášek; Vojtěch Štursa skončil v páté desítce.

Ve Willingenu se skákala kvalifikace až hodinu před sobotním hlavním závodem, v pátek totiž byla zrušena. Prošli z ní všichni tři čeští skokani. Nejlepší byl na 13. místě Roman Koudelka. Další dva Češi byli ve čtvrté desítce, Vojtěch Štursa skončil sedmatřicátý a Viktor Polášek o místo za ním. Kvalifikaci vyhrál domácí skokan Stephan Leyhe.

První kolo bohužel nevyšlo Vojtěchu Štursovi, který dal 116 metrů a neměl naději na postup. Byla z toho až 43. pozice. Viktor Polášek naopak hodně zabojoval a skočil výrazně lépe než v kvalifikaci. Dal 126,5 metrů, což byl do té doby třetí nejdelší skok a zařadil se na čtvrtou pozici. Nakonec skončil druhý za postupovou čárou a k finále mu chyběly necelé dva body.

Roman Koudelka na výkon z kvalifikace nenavázal i kvůli slabé podpoře větru. Skočil stejně jako Polášek 126,5 metrů a šel na průběžné deváté místo, což znamenalo poslední postupovou pozici. Poté předvedli horší výkony i další skokani a česká jednička šla do finále z 26. místa.

Krátce po Romanovi vystřídal Jakuba Wolneho na první pozici Gregor Schlierenzauer, jenž dal 135 metrů. To bylo o půl metru méně než u Poláka, ale měl o maličko horší podmínky. Rakušan chvíli vedl, ale pak ho vystřídal Johann André Forfang, dále k radosti domácích fanoušků Stephan Leyhe a nakonec i Kamil Stoch, který první kolo vyhrál o osm desetin před Němcem.

Ve druhém kole sice Roman přidal délkově šest a půl metru, nicméně se o dvě příčky propadl na 28. místo. Daleko skočil Jukija Sato – 139,5 metrů, a vedl. Na první místo poté šel i jeho krajan Rjoju Kobajaši a následně Gregor Schlierenzauer, který po dlouhé době zažil lepší výsledek. Tito skokani těžili z náskoku prvního kola.

Domácí fanoušky opět potěšil Karl Geiger, který za 138 metrů jasně vedl. O celkový součet 1,5 bodů byl poté lepší Stefan Kraft (141 metrů) a perfektní skok ukázal Marius Lindvik za 143 metrů, čímž byl průběžně první o téměř deset bodů a hodil rukavicí svým soupeřům. Tu zvedl Stephan Leyhe, který dal 144,5 metrů a zadělal na své první vítězství v kariéře ve světovém poháru. Nevzal mu ho ani Kamil Stoch, polský rutinér šel za 137,5 metrů na třetí pozici.

Výsledky sobotního závodu najdete zde.

Průběžné pořadí světového poháru tady.

V neděli se původně mělo skákat odpoledne, ale závod byl posunut kvůli očekávanému větru již na 10:15. Výsledky ze sobotní kvalifikace, závodu a z nedělního závodu se počítají do pořadí Willingen 5.