Kontinentální pohár, Planica: Vančura v neděli dvanáctý, zaslouženě triumfoval Hamann

4 min 59 s

Tři čeští skokani se ve druhém závodě Kontinentálního poháru v Planici dokázali probojovat do elitní třicítky. Nejlepší umístění vybojoval podobně jako v sobotu Tomáš Vančura, který byl tentokrát dvanáctý. Z vítězství se premiérově v letošním ročníku radoval Martin Hamann.

Stejně jako v prvním závodě předvedl Vančura svůj lepší skok v úvodním kole. Za 136 metrů v dobrém větru bral solidní sedmou příčku. Spolu s ním se do druhého kola probili také Lukáš Hlava a Filip Sakala, kteří se umístili ve druhé polovině druhé desítky.

Nečekaným vítězem prvního kola se stal polský reprezentant Alexander Zniszczol. V lehkém zadním větru předvedl velice hodnotný skok a díky vzdálenosti 133,5 metru se dostal v průběžném pořadí do vedení. O několik desetin bodu za ním byli Martin Hamann, jenž neztrácel ani půl bodu, a třetí Andreas Granerud Buskum z Norska.

Druhé kolo nevyšlo Sakalovi. Mladý skokan, který se o uplynulém víkendu představil ve světovém poháru v Zakopanem, ubral devět metrů v porovnání s předchozím skokem a skončil jako čtyřiadvacátý. Posunul se naopak Lukáš Hlava. Zkušený závodník vystřihl 126 metrů z nižšího nájezdu a polepšil si o tři místa.

Finálový pokus naopak nevyšel Tomáši Vančurovi. Reprezentant, jenž se příští víkend představí na světovém poháru v letech na lyžích, si pohoršil stejně jako Sakala o devět metrů, a skončil až na začátku druhé desítky.

Zajímavý souboj se roztočil o vítězství. Nervy neunesl Zniszczol, který ve druhé sérii skoků předvedl pouze 120,5 metru a propadl se na 6. místo. Nejlepší skok závěrečné části závodu předvedl Bor Pavlovčič a z pátého místa zaútočil na konečné druhé místo. Jen o čtyři desetiny bodu přitom zaostal za vítězným Hamannem. Třetí příčku vyrovnanými lety udržel Nor Buskum.

Příští víkend se měly konat závody v tureckém Erzurumu, vinou finačních problémů tamního svazu ale byly zrušeny.

Výsledky 2. závodu Kontinentálního poháru v Planici: 1. Hamann (Něm.) 270,2, 2. Pavlovčič (Slovin.) 269,8, 3. Buskum (Nor.) 265,5, 4. S. Huber (Rak.) 262,3, 5. Pograjc (Slovin.) 257,0, 6. Zniszczol (Pol.) 256,0, ....12. VANČURA (ČR) 243,4, 14. HLAVA (ČR) 242,8, 24. F. SAKALA (ČR) 230,9.

Průběžný stav Kontinentálního poháru: 1. Aigner (Rak.) 513, 2. Hamann (Něm.) 463, 3. Pedersen (Nor.) 437, 4. Buskum (Nor.) 367, 5. Lindvik (Nor.) 365, 21. VANČURA (ČR) 156, 33. SAKALA (ČR) 115, 54. KOŽÍŠEK (ČR) 56, 63. HLAVA (ČR) 45.