×
Konec prázdnin bude znovu patřit skokanům na lyžích. Ve Frenštátu pod Radhoštěm opět uctí památku Jiřího Rašky

Konec prázdnin bude znovu patřit skokanům na lyžích. Ve Frenštátu pod Radhoštěm opět uctí památku Jiřího Rašky

23.07.2014

Už potřetí bude Frenštát pod Radhoštěm na konci léta hostit Memoriál Jiřího Rašky. Podnik uctívající památku legendárního skokana na lyžích se poprvé představí jako součást Kontinentálního poháru.

Ze závodu, který na počest olympijského vítěze Jiřího Rašky založili v jeho rodišti skokanští nadšenci, se stala příjemná tradice. První ročník proběhl jako mezinárodní mistrovství České republiky, druhý, loňský, už jako FIS Cup. „Byl to po šestnácti letech první závod pod hlavičkou Mezinárodní lyžařské federace,“ vzpomíná ředitel memoriálu Jan Baier.

 

Letos se laťka posouvá ještě výš. Memoriál Jiřího Rašky bude poprvé součástí Kontinentálního poháru. „Vlastně navazujeme na úspěšný seriál letní Grand Prix, kdy se před sedmnácti lety sjížděla do Frenštátu celá světová špička,“ říká Baier.

 

I třetí ročník přiláká do Frenštátu o posledním srpnovém víkendu skokanskou elitu. A to i tu ženskou. „Počítáme s účastí zhruba dvanácti zemí, což je nějakých sedmdesát skokanů. U žen půjde sice jen o FIS Cup, ale vzhledem k tomu, že nemají letní Grand Prix a počet jejich letních závodů je velmi omezený, můžeme očekávat opravdové špičky i u nich,“ upozorňuje Baier a doplňuje, že diváci se mohou těšit i na účast hned devíti českých závodníků v čele s lokálním matadorem Jakubem Jandou.

 

V pátek se bude bojovat o Pohár starostky Frenštátu. Vítěz hlavního, sobotního závodu potom získá originální putovní pohár, Raškovu trofej za triumf v závodě Turné čtyř můstků v roce 1969 v Bischofshofenu. Jejími dočasnými majiteli už byli Lukáš Hlava a Roman Koudelka. „Zrovna minulý týden nám Roman předal pohár zpátky, takže už je připravený pro nového vítěze,“ směje se Baier.

 

Doprovodný program: Dětské soutěže i setkání s legendami

 

Vedle skokanské podívané čeká na diváky i zajímavý doprovodný program. Vyhlášení vítězů pátečního závodu proběhne večer na náměstí společně se slavnostním představením všech týmů. V sobotu po závodě zahraje kapela Lake Malawi, zajímavá bude i výstava o historii lyžování. Ve Frenštátu nebudou chybět ani skokanské legendy. „Na memoriálu se už tradičně setkávají nejen aktivní sportovci, ale i skokanské osobnosti z dob minulých. Letošní ročník věnujeme vzpomínce na olympiádu v Sarajevu před třiceti lety, kde Pavel Ploc získal bronzovou medaili. Chystáme takový vzpomínkový akt,“ odkrývá ředitel závodu Jan Baier. „Celá akce je zkrátka postavena na tom, aby to byla i zábava pro lidi. Sejdou se, uvidí skoky, setkají se s legendami. Plánujeme samozřejmě i autogramiády.“

 

Na své si na konci prázdnin přijdou i děti, na které bude ve Frenštátu čekat program připravený ve spolupráci s Nadačním fondem Svazu lyžařů ČR. „Chystáme pro děti sportovní aktivity, fotokoutek, znalostní kvíz spojený s výstavou, která tam bude probíhat, kreativní dílny. Rádi bychom tam měli i takový sociálně   zdravotní program, na tom zatím stále pracujeme,“ vypočítává předsedkyně správní rady Nadačního fondu Svazu lyžařů ČR Radka Jordánová.

 

Memoriál Jiřího Rašky se koná pod záštitou Českého olympijského výboru.

 

ŠS

 

Fotogalerie


Oficiální sponzor

Partneři