×
Kobajaši dominoval i v neděli, Koudelka byl sedmnáctý

Kobajaši dominoval i v neděli, Koudelka byl sedmnáctý

25.11.2018

Japonský závodník Rjoju Kobajaši si ve finské Ruce připsal víkendový double. Po sobotní výhře v neděli jednoznačně deklasoval všechny své soupeře a i díky vyrovnanému rekordu můstku si upevnil vedení v celém seriálu světového poháru. Z českých reprezentantů bodoval jen sedmnáctý Roman Koudelka.

Z kvalifikace postoupilo kompletní kvarteto českých reprezentantů. V samotném závodě se jim ovšem skoky příliš nepodařily. Výjimkou byl jen Roman Koudelka, jenž v ne úplně ideálních podmínkách dokázal zaznamenat výborný výsledek a za 128,5 metru se umístil na děleném 11. místo. Zhruba metr a půl za postupem pak byl Lukáš Hlava, jenž bral 34. příčku. Viktor Polášek a Čestmír Kožíšek se umístili v páté desítce konečného pořadí.

První kolo si pro sebe podmanil suverén dosavadního průběhu sezonu Rjoju Kobajaši. Vystřihl 140 metrů a s náskokem devíti bodů byl na prvním místě před Andreasem Wellingerem. O další desetinku zpět se pak držel druhý muž světového poháru, Polák Kamil Stoch.

Jury se pak pro druhé kolo zcela regulérního závodu rozhodla zvýšit nájezdové okno na desítku. Diváci se tak dočkali perfektních skoků. Na slušný výkon z první série pokusů bohužel stoprocentně nenavázal Roman Koudelka. Za 130 metrů se při vysokém odečtu bodů za vítr proti propadl o šest pozic na konečné 16. místo.

Souboj o vítězství se proměnil ve velkou show. Wellinger i Stoch skočili znamenitě daleko za 140 metrů a německý skokan si nakonec těsný náskok před dominátorem uplynulého ročníku dokázal udržet. Před pokusem lídra prvního kola Kobajašiho však jeho trenéři stáhli lavičku o dvě okna na osmičku, i přesto Kobajaši vyrovnal pokusem dlouhým 147,5 metru rekord můstku a to ještě v závěrečné fázi skoku musel hodně ubírat.

S velkým náskokem tedy Japonec osamostatnil na čele světového poháru a svou pozici bude hájit už následující víkend při závodech SP v Nižném Tagilu.

Konečné výsledky: 1. R. Kobajaši (Jap.) 310,4, 2. Wellinger (Něm.) 288,4, 3. Stoch (Pol.) 285,4, 4. D. Prevc (Slovin.) 274,8, 5. Žyla (Pol.) 274,0,...17. KOUDELKA 246,7, 34. HLAVA 107,6, 42. POLÁŠEK 101,8, 43. KOŽÍŠEK (všichni ČR) 98,6.Generální partner

Hlavní partner

Partneři