×
Filip Sakala po první sezoně v SP: Vzhledem k okolnostem musím být spokojený

Filip Sakala po první sezoně v SP: Vzhledem k okolnostem musím být spokojený

20.03.2020

Filip Sakala má za sebou první sezonu v SP, ze které si odnáší spoustu zkušeností. Jak by své výkony zhodnotil? A kde u něj proběhlo značné zlepšení? Nejen o tom se rozpovídal pro náš web.

Jak byste zhodnotil minulou sezonu?
Myslím si, že vzhledem k okolnostem musím být spokojený. Pochopitelně bych chtěl od sebe více, ale myslím si, že letos nebyly podmínky ani správný čas k tomu, abych ze sebe dostal maximum. Nicméně pár důležitých kroků jsem udělal, takže za mě to byl pozitivní rok. 

Předminulou sezonu jste skákal méně Světový pohár, což se o poznání změnilo. V tomhle ohledu jste spokojen?
Určitě. Můj cíl je být úspěšný v SP, nikoliv v Kontinentálním poháru. Jak jsem naznačil v předchozí odpovědi, někde jsem měl šanci udělat dobrý výsledek a někde zase ne. I když jsem místy věděl, že jedu na SP přesto, že nemám takovou výkonnost, tak jsem tam nebyl jako turista a když mi skoky nevycházely podle představ, tak jsem pozoroval vše kolem sebe. V tomhle byl uplynulý rok důležitý, abych pochopil, kde svět je a v čem se musím zlepšit. K tomu si myslím, že je lepší první rok mezi elitou "ne úplně zvládnout" a do dalších let jít s pokorou a s nohami při zemi, opačně by totiž mohl člověk něco přehlédnout. 

Hlavně na začátku sezony se stávalo, že jste v kvalifikaci skákal lépe než v hlavním závodě. Jak to?
Pro mě bylo letošním cílem zvládat kvalifikace. Vloni jsem nepostoupil kromě MS ani jednou. Letos jsem skákal v hlavním závodě 11x, takže v tomhle vidím zlepšení, byť malé. K tomu závod je zase o něčem jiném než kvalifikace. 

V létě se vám podařilo dosáhnout v Kontinentálním poháru skvělých výsledků. Čím to bylo, že jste si tuto formu nepřenesl i do zimy?
Letní Kontinentální pohár a Světový pohár se v tomto nedá srovnávat. V létě je daleko více času na odpočinek, protože podniky Kontinentálního poháru nejsou každý týden, k tomu tam je prostor ke skokanským tréninkům mezi závody. Ukázal jsem v létě, že umím skákat, ale ve Světovém poháru je dvakrát větší zátěž, navíc se v Česku nedá v zimě trénovat. Je třeba umět skočit, ale taky si to tempo udržet. Když člověku ujede vlak na začátku zimy, tak pak do něj těžko naskakuje. Na druhou stranu, byla to moje první sezona v SP.

Mrzí vás, že se odložilo MS v letech v Planici? Věřil jste si tam na dobrý výsledek?
Samozřejmě mě to mrzí, byť jsem ke konci zimy nepředváděl dobré skoky. Ale tak to teď je. Já se pokusím z toho času, který jsem dostal navíc, vytěžit maximum. Věřím, že další rok tam přijedu připravený ze sebe dostat 100 %. 

Kam byste se chtěl v příštím roce posunout?
Otázka je, jestli nějaký další rok bude. Jestli ano, tak posunout sebe a skoky zase o kus dál. Věřím, že výsledky jsou s tímhle úzce spjaté a přijdou v pravý čas. Navíc jsou to skoky na lyžích, stačí změnit malou věc v technice a všechno je možné. Oficiální sponzor

Partneři