Český skok na lyžích bude mít v sobotu ve Wisle trojnásobné zastoupení

Český skok na lyžích bude mít v sobotu ve Wisle trojnásobné zastoupení

5 min 32 s

Na můstku v polské Wisle odstartovala v pátek 16. července nová sezona skokanské letní Grand Prix. Nejprve přišla na řadu ženská kvalifikace, kterou vyhrála Slovinka Urša Bogatajová a z českých skokanek postoupila slušným dvaadvacátým místem Klára Ulrichová. Mužské kvalifikační měření sil vyhrál domácí skokan Kamil Stoch. V sobotu se v prvním kole představí také Viktor Polášek a Čestmír Kožíšek.


Klára Ulrichová si postup do sobotního prvního kola zajistila naprosto bezpečně. Skočila 105,5 metrů a po svém pokusu byla na pátém místě ze čtyřiadvaceti skokanek. Závodnice z Frenštátu pod Radhoštěm se nakonec jen těsně nevešla do první dvacítky, v konečném účtování obsadila 22. místo a v individuálním klání by mohla útočit na finálové kolo. Druhá česká závodnice Veronika Jenčová se do hlavního závodu nedostala, skončila na konci výsledkové listiny. 

 

Nejvyšší příčky ženské kvalifikace obsadily skokanky ze závěru startovního pole. Nejdelší skok na 123 metrů předvedla Slovinka Urša Bogatajová a na její součet 108,5 bodů již nedokázala žádná soupeřka reagovat. Druhá Sara Takanašiová i třetí Marita Kramerová měly nájezdové okno o dva stupínky nižší a i přes tuto bodovou kompenzaci ztratily na vítězku 3,6 bodů, respektive 5,2 b.

 

Kvalifikace mužů i s českým rozhodčím Stanislavem Slavíkem se kvůli větrným podmínkám natahovala více, než by bylo záhodno. Z českých skokanů si nejlépe vedl Viktor Polášek, který téměř navázal na druhý tréninkový skok. Před jeho pokusem dal Stefan Hula 132 metrů s pádem, takže nájezd šel o okno dolů. I s Viktorem vítr během letové fáze pořádně mával, ale český skokan vytáhl 111 metrů a jistě si zajistil postup z konečného 41. místa. O pět pozic níže skončil Čestmír Kožíšek, jenž přistál na vzdálenosti 106,5 metrů. Kvalifikace se bohužel nepodařila Filipu Sakalovi, který za 85 metrů celou výsledkové pořadí uzavíral.

 

Ve Wisle velice dlouho vedl Andreas Wellinger, který se snaží po vleklém zranění a minulé neúspěšné sezoně opět vydrápat na vrchol. Postupně se před něj ale dostali další skokani. Nejlepší byl domácí Kamil Stoch, který dal 128 metrů (132 bodů). O 3,3 bodů méně získal druhý Jan Hörl, jenž sice předvedl nejdelší skok dne na 133,5 metrů, ale z nájezdového okna o jeden stupeň vyšší, než měl Stoch, a také za větší podpory větru. Na třetí pozici o další tři body zpět figuroval Hörlův reprezentační parťák z Rakouska Markus Schiffner.

 

Sobotní ženský závod je na programu od 13 hodin, muži začnou první kolo od 17:35.

 

Výsledky ženské kvalifikace najdete zde, mužské výsledky pak na tomto odkazu.