Čechům se vě Světovém poháru nedařilo, celkovým vítězem je Stoch

5 min 57 s

Sezona 2017/18 ve skocích na lyžích je u konce. Při posledním finálovém závodě v Planici potvrdil svou dominanci polský skokan Kamil Stoch. Češi však v posledním dějství sezony scházeli a mají za sebou ročník plný hořkosti. Nejlepším se stal Čestmír Kožíšek, jemuž však náleží pozice až v páté desítce.

Nebyla to sezona snů, jak mohla napovídat letní Grand Prix. Čeští skokani se naopak na můstcích trápili. Nejvíce se dařilo trochu překvapivě Čestmíru Kožíškovi, který s 30 body obsadil 48. místo v hodnocení Světového poháru. Roman Koudelka s 12 body skončil na 57. místě a bodovat se podařilo i Vojtovi Štursovi, jenž se třemi body obsadil 68. pozici.

Kožíškovi se podařilo bodovat celkem dvakrát a to výborným třináctým místem na leteckém můstku v Bad Mitterndorfu a 21. místem v polském Zakopané. Oba závody se však konaly v lednu a také Čestmíra ke konci sezony potkala špatná forma a měl mnohokrát problémy projít kvalifikací.

Ty měl i Roman Koudelka, a i když ne tak časté, nepodařilo se mu potvrdit pozici české jedničky. I on bodoval jen dvakrát a to na začátku Turné čtyř můstků v Oberstdorfu, kde obsadil 30. příčku a rovněž v Zakopaném dvacátým místem. Štursa, který sezonu zakončil v Kontinentálním poháru, bodoval jedinkrát po 28. místě v Nižném Tagilu.

Dalším Čechům se na body dosáhnout nepodařilo a Lukáš Hlava s Viktorem Poláškem po nepovedeném vstupu do sezony často pendlovali mezi Světovým pohárem a Kontinentálním pohárem.

Celkovým vítězem Světového poháru se stal Kamil Stoch, který získal 1443 bodů a porazil suverénně o 373 bodů druhého Richarda Freitaga. Tomu výborně vyšel úvod sezony a dlouho držel žlutý dres pro lídra seriálu, ale i Němec se nakonec musel sklonit před fenomenálně skákajícím Polákem, jenž se stal teprve druhým vítězem Turné čtyř můstků, který zvítězil ve všech čtyřech závodech, a získal podruhé v kariéře velký křišťálový globus.

V samostatném hodnocení letů na lyžích zvítězil Nor Andreas Stjernen o 7 bodů právě před Stochem. Kožíšek, jako jediný bodující Čech na mamutech, obsadil 31. místo s 21 body.

Dlouhodobou soutěž národů v této sezoně vyhráli suverénně Norové o 1173 bodů před Německem. Třetí skončilo Polsko. Češi v hodnocení národů obsadili konečné 10. místo za Finskem či Ruskem.

Velkým vrcholem této sezony byly olympijské hry v Pchjongčchangu, na nichž zlaté medaile získali Kamil Stoch na velkém můstku, Andreas Wellinger na středním můstku a Norsko v závodě týmů. Čechům se ani v Pchjongčchangu nepodařilo načasovat správně formu, když v týmové soutěži skončili desátí, Roman Koudelka obsadil na obou můstcích 25. místo a Čestmír Kožíšek na velkém můstku skončil na 28. pozici.