×
Budu spokojen, pokud v každém závodu budou bodovat dva skokani, říká Jakub Janda

Budu spokojen, pokud v každém závodu budou bodovat dva skokani, říká Jakub Janda

09.11.2018

S novým vedením začíná nová éra českého skoku na lyžích. Ten se chce po velice špatné uplynulé sezoně opět posunout do vyšších pater, na které byl tento sport v České republice z minulosti zvyklý. Předseda skokanského úseku Jakub Janda vidí současný stav české reprezentace dobře a věří, že letos půjdou výsledky nahoru. „Když budou v každém závodu bodovat dva skokani, budu spokojený. Když budou bodovat všichni, bude to perfektní,“ říká bývalý vítěz světového poháru a Turné čtyř můstků, kterému ale dělá starosti stav skokanského areálu v Harrachově. „V Harrachově je jediný zimní provozuschopný můstek K-70. Pokud by se nám tento areál nepodařilo zachránit, tak je se skoky v České republice amen,“ bije na poplach stříbrný medailista z mistrovství světa 2005.

Pane Jando, jak v současnosti vidíte stav českého skoku?
Reprezentace vypadá v současnosti dobře a věřím, že budeme letos překvapení a výsledky půjdou nahoru. Když se podívám do kategorií níže, tak máme velice šikovné juniory pod vedením Zdeňka Žídka a Jaroslava Šimka. Tam se nám rýsují kluci, kteří by mohli být dobří. Jediným problémem je, že právě tito kluci potřebují trénovat na menších můstcích, jako je Harrachov, který nám zavřeli. Hledáme náhradní řešení, které můžou být přechodné jeden nebo dva roky, ale určitě ne na celou generaci. Pokud by se nám areál v Harrachově nepodařilo zachránit, tak je se skoky na lyžích v České republice amen.

Harrachov jste zmínil a musíte často trénovat v zahraničí. Je tady ale můstek v Liberci. Na tom se nedaří nějak častěji trénovat?
Můstek v Liberci má pronajatý soukromá firma. My s ní jednáme, ale v Liberci je velký a střední můstek. Předložili nám, kolik by stála úprava tohoto můstku, což si my jako úsek nemůžeme dovolit. Byla by to polovina rozpočtu, co máme na rok na jednu zimní sezonu. Pořád nám tady však chybí můstek K-70. Ten je v Harrachově, v Lomnici a v Rožnově, jenže pouze v Harrachově je tento můstek provozuschopný i v zimě. Ostatní můstky nejsou schopné být v zimě upraveny.

V létě se povedlo uspořádat závody ve Frenštátu. V kalendáři letní Grand Prix byl původně i Liberec, který byl také ve světovém poháru. Závody se neuspořádaly z jakého důvodu, popř. byla zde role finanční stránky celého skokanského úseku?
Když jsme nastoupili na úsek skoku, tak jsme tuto situaci řešili. Bohužel jako úsek jsme si to z finanční situace nemohli dovolit. Požádali jsme partnery a svaz, aby nám dal finanční záruku. Svaz ale řekl, že do tohoto rizika nepůjde a radši jsme tento závod skrečovali. Do budoucna počítáme s tím, že v Liberci by byl letní světový pohár a v Harrachově zimní světový pohár.

Jak jste spokojen s celkovou přípravou a objemem A-mužstva v reprezentaci?
Za tohle zodpovídá trenér David Jiroutek a jestli je spokojený on, tak budu spokojený i já. Jsem tady spíše z toho, abych zastřešoval agendu a kluci měli nastavené podmínky. Uvidíme po prvních závodech, které budou příští týden.

David Jiroutek je staronovým trenérem. Vy jste ho sám jako aktivní skokan zažil. Podílel jste se na jeho přesunu z Ruska zpět do České republiky?
Na tom jsem se vůbec nepodílel. David Jiroutek se vrátil po sezoně, kdy tady bylo ještě staré vedení. Už s nimi se tehdy domlouval na spolupráci. 28. dubna 2018, kdy jsme byli zvolení do funkce, tak jsem ihned po valné hromadě svolal první radu a Davida Jiroutka jsme zvolili do funkce hlavního trenéra.

S jakými výsledky byste byl vy, z pozice předsedy skokanského úseku, spokojen na dvou vrcholech – Turné čtyř můstků a mistrovství světa v Seefeldu?
Nebavme se jen o těchto dvou vrcholech. Je důležitý kompletně světový pohár a byl bych spokojen, kdyby v každém závodu minimálně dva skokani bodovali. To by bylo úplně skvělé. Když budou bodovat všichni, bude to perfektní a budu nadmíru spokojen.

Co říkáte na ženský skok v ČR?
Máme tady s počty holek trošku problém. Je tady Bára Blažková. Naopak Jana Mrákotová přešla mezi sdruženářky, což je teď nová disciplína. Zdeňka Pešatová kvůli zranění nebo kvůli trvalejším zdravotním problémům skončila. Máme tady zdatné juniorky a věřím, že se trenérům podaří tyto holky vypiplat a budou jezdit světový pohár. V dnešní době jsou holky velice důležité pro smíšené závody družstev na olympiádách a mistrovstvích světa.Generální partner

Hlavní partner

Partneři