Telemark by mohl být olympijským sportem

Telemark by mohl být olympijským sportem

5 min 54 s

O telemarku jako o olympijském sportu se v malé telemarkové komunitě hovoří již několik let. Dovolím si odhadnout, že minimálně deset. A o mnoho starší je také Světový pohár v telemarkovém lyžování, který ve své současné podobě existuje pod mezinárodní lyžařskou federací FIS od roku 1995.


Závody v telemarkovém lyžování jsou staré jako moderní lyžování samo. Telemark, jízda s volnou patou, je první popsaná moderní technika lyžování a v disciplínách běh, sjezd a skok, které jsou dnes na všech telemarkových kláních propojeny do jedné, se závodilo již v polovině 19. století v Norsku.

 

Moderní historie telemarkového závodění se dlouho odvíjela od dvou základních disciplín: obří slalom a tzv. telemark classic. „Klasika“, jak se jí zkráceně říká mezi telemarkisty, v sobě obsahuje obří slalom, skok i běžeckou část, v některých případech i více běžeckých částí. Je velmi náročná zejména díky svojí délce a postupně je na Světových pohárech stále více nahrazována zkrácenou verzí „classic sprint“, která stále obsahuje jeden skok, ale pouze jednu kratší běžeckou část. Divácky je atraktivnější, přesto stále časově náročná. A právě zdlouhavost závodu i diskutovaná divácká atraktivita byla v uplynulých letech častým argumentem FIS i IOC (International Olympic Committee), proč je telemark pro olympijské hry nevhodný. Reakcí telemarkové komunity bylo vytvoření disciplíny „classic sprint parallel“, která je velmi rychlá a na divácké atraktivitě přidává i paralelním soubojem dvou závodníků, kteří se navíc ke konci závodu potkávají tělo na tělo v jedné trati. Disciplína „classic sprint parallel“ měla ve Světovém poháru svoji premiéru poprvé v roce 2012 a od té doby je nedílnou součástí všech závodů včetně Mistrovství světa v telemarku. A právě tato disciplína je v současné době horkým kandidátem na zařazení do olympijského kolotoče.

Na zasedání FIS v polovině května byla totiž spolu s dalšími disciplínami (např. Freestyle Big Air) zařazena na seznam „doporučených“ pro následující Olympijské hry v Beijingu v roce 2022. Reálně to tedy znamená, že první důležitý krok byl splněn a teď už záleží pouze na rozhodnutí IOC (International Olympic Committee), která zasedá ke konci měsíce června. Od historického rozhodnutí, které posune telemark zase kousek dále, ale také ho možná navždy změní, nás tedy dělí jen několik dnů.

 

Telemarková komunita se k olympiádě staví odjakživa rozpolceně. Telemark jako olympijský sport má své zastánce i odpůrce. Rozdílné názory však nevytváří samotná olympiáda, ale spíše problematika telemarku v jeho závodním pojetí, které bylo, a vždy bude, více či méně diskutované. Ale většina sportů má své závodní, vrcholové pojetí. Lidé jsou přirozeně stavěni ke vzájemnému poměřování sil a dovedností. A navíc nezapomeňme, že závody v telemarku byly vůbec prvními lyžařskými závody na světě.

 Pomoc Ukrajině