Palán si veze stříbro z MS v rychlostním lyžování ve Vars

3 min 53 s

Hlavní závod sezóny má za sebou rychlostní lyžař Radim Palán. Z mistrovství světa, které se už tradičně konalo ve Francii, si český závodník veze stříbrnou medaili, zaostal pouze za světovým rekordmanem.

Letošní mistrovství světa v rychlostním lyžování se konalo ve francouzském Vars. Počasí však závodníkům příliš nepřálo a světový rekord, který drží Simon Billy atakován nebyl. Český reprezentant Radim Palán chtěl posunout národní rekord, který má hodnotu 248 km/h, ani to však větrné podmínky neumožnily.

I přes to česká výprava slavila, v semifinálových jízdách zapsal sedmatřicetiletý závodník rychlost 230,57 km/h, což byla druhá nejvyšší naměřená rychlost. Tu úplně nejvyšší zajel dle očekávání držitel světového rekordu Simon Billy, kterému bylo naměřeno 231,43 km/h. Třetím nejrychlejším mužem byl Rakušan Manuel Kramer. Finálové jízdy se kvůli silnému větru nekonaly, a tak platily výsledky po semifinále.

„Nakonec se mi podařilo jet rychlostí 230 km/h, světové rekordy nepadaly, počasí nám nepřálo, ale byl to skvělý závod plný vzrušení a myslím si, že jsme s týmem odvedli dobrou práci. Děkuju zejména Koudymu, Silvánkovi, Dredovi a všem, kdo to tu pomáhali zorganizovat. Bylo to tu moc hezké. Co šlo, to se odjelo a co nešlo, to se neodjelo. V pondělí jdeme zase na kopec a čekají nás závody Světového poháru. Díky za fandění, sledujte dál a vidíme se brzy na kopci,“ vzkázal nový vicemistr světa.

Závodu se zúčastnili ještě další dva Češi. Edvard Foldyna se umístil na 26. pozici, nejvyšší naměřená rychlost dosáhla 202 km/h, jednu jízdu si vyzkoušel také Jan Dulaj, kterému byla naměřena maximální rychlost v hodnotě 179 km/h. Ženského závodu se účastnila Sylvie Hudečková, která se umístila na konečné 9. pozici.