Mistrovství světa i nový rekord. Radek Čermák chce útočit na metu 250 km/h

Mistrovství světa i nový rekord. Radek Čermák chce útočit na metu 250 km/h

5 min 21 s

Zatímco ostatním zimním sportovcům sezona už skončila nebo je ve svém úplném závěru, rychlostním lyžařům právě naplno startuje. „Nám rychlejším klukům to teprve začíná,“ hlásí nejlepší Čech v této disciplíně Radek „Raketa“ Čermák. Toho čeká mistrovství světa a také útok na nový český rekord. Chce pokořit hranici 250 kilometrů za hodinu.


Čermák začínal jako sjezdový lyžař, poté se přesunul ke skikrosu. V roce 2009 přesedlal na speedski a ne úplně tradiční disciplína ho naprosto uchvátila. Rychlostní lyžování však v jeho rodině není ničím výjimečným. Jeho otec byl dlouhou dobu držitelem českého rekordu s rychlostí 166 km/h. Radek ho překonal, stejně jako posléze i dalšího rekordmana Petra Kakeše, jenž se v devadesátých letech na lyžích řítil rychlostí 223,325 km/h. O té doby Čermák překonává jen sám sebe. Na speciálních sjezdových lyžích drží český rekord 242,751 km/h a loni se postaral také o světový rekord na běžkách, na kterých dosáhl rychlosti 156,182 km/h.

Že už nemá co překonávat? Omyl! „Letošní sezona by měla být rekordní,“ vyhlašuje Raketa.  Jeho hlavním cílem je závod ve francouzském Vars, který je na programu na konci března. Právě tam chce český lyžařský dobrodruh zaútočit na metu 250 km/h.  „Veškerý trénink a ladění materiálu směřuju právě tam. Vylepšil jsem spojlery, mám nové lyže, novou přilbu a tělo připravené na vše, co se v této rychlosti děje,“ říká Čermák.

Přípravě ke zdolání nového rekordu se věnoval více než půl roku, nechyběl ani jeho pověstný trénink na střeše auta. „Pak jsem se zaměřil také trochu více na vytrvalost, pár kil šlo dolů, takže bude menší odpor vzduchu a více síly. Závodní lyže jsem jezdil skoro obden, takže se rozumíme, a vosku dostaly, co hrdlo ráčelo,“ popisuje.

Ještě před závodem ve Vars je však na programu mistrovství světa ve švédském středisku Idre, které startuje v pátek 24. března. Česká republika bude mít ve Švédsku hned pět reprezentantů. Radek Čermák se představí v kategorii S1, Petr Urban, Václav Török a Eduard Foldyna v kategorii SDH a Jakub Suchel na snowboardu. „Jakub je nováčkem v týmu a vůbec prvním Čechem, který po kariéře snowboardcrossaře chce jezdit rovně a stanovit nový rekord v této kategorii,“ přibližuje Raketa. „Konkurence je obrovská, na startu bude kolem 100 závodníků, ale cíle našeho týmu jsou vysoké, chceme bojovat o bednu ve všech kategoriích,“ dodává.Pomoc Ukrajině