248,22 km/h! Palán obsadil na MS 8. příčku a pokořil český rychlostní rekord

248,22 km/h! Palán obsadil na MS 8. příčku a pokořil český rychlostní rekord

6 min 42 s

Na lyžích se žádný Čech nikdy neprojížděl rychleji. Radim Palán přepsal ve francouzském Vars historické tabulky, když mu ve finálové jízdě světového šampionátu v rychlostním lyžování byla naměřena rychlost neuvěřitelných 248,22 kilometrů v hodině. Kromě překročení šest let starého milníku ale zapsal další skvělý úspěch – umístění v TOP 10 konečného pořadí.


Radim Palán se od začátku týdne ve francouzském Vars pouze zlepšoval. Když z předposlední kvalifikační jízdy postoupil s naměřenou rychlostí 239,76 km/h, byl cíl na velké finále jasný – pokořit český rekord 243,57 km/h, který držel od roku 2017 Radek Čermák.

A povedlo se. Pražský závodník dosáhl rychlosti 248,22 km/h a obsadil famózní 8. pozici. „Pomýšlel jsem na to, že si sem přijedu pro osobní rekord kolem 230 km/h. Ten minulý, který jsem shodou okolností zajel taky tady, činil „pouhých“ 213 km/h. Že se povede tohle? V to jsem ani nedoufal,“ nadšeně komentoval svůj úspěch šestatřicetiletý reprezentant.

Nicméně sám tuší, že nesmí usnout na vavřínech. Je jen otázkou času, kdy bude nový rekord překonán. Záleží tedy na tom, zda ho posune Palán sám, nebo ho na vrcholku českých tabulek nahradí některý z parťáků.

„Beru to spíše jako předané žezlo. Byl jsem rád, že můj dlouholetý kamarád Radek Čermák mohl být u toho a mohl si jako předjezdec po pár letech znova vyzkoušet ty nejvyšší rychlosti. Myslím si, že tohle prvenství se přesouvá z Harrachova do Prahy na Petřín jen na dobu určitou. Radkovi můj rekord dodá novou energii a chuť do závodů. Budu se těšit na další vzájemné soupeření,“ vyhlíží budoucí souboje Radim Palán.

Systém mistrovství světa v rychlostním lyžování je následující: Výška startovního bodu je v úvodní kvalifikační jízdě nejnižší, přičemž po každé z nich se několik závodníků eliminuje a startovní bod se posouvá výše. Trať, na které se mohou překonávat národní i světové rekordy, tedy čeká jen na nejlepších deset odvážlivců ve finálovém kole.

Do té postoupil z Čechů jen Radim Palán, předjezdce pak dělal světové elitě Radek Čermák (220,76 km/h), jenž ve Vars obsadil 18. pozici. Edvard Foldyna (185,72 km/h) na letošním šampionátu skončil 23., Petr Štěrba (184,74 km/h) 24. a Jan Dulaj (182,14 km/h) 28.

„Finálová jízda byla skvělá, padlo asi deset národních rekordů. Byla to jízda ze všech úplně nejhladší, nemuseli jsme se nikam slaňovat ani šíleně traverzovat. Jenom jsme se nahoře odpíchli, zabalili a prali s obrovským náporem větru až dolů. Bylo to úžasné, opojné. Jsem de facto nováček, takže tenhle výsledek je pro mě příslibem do budoucna,“ nechal se slyšet Palán. Že lyžařům vyšly podmínky parádně, dosvědčuje i fakt, že byl pokořen světový rekord. O ten se postaral s rychlostí 255,5 km/h Francouz Simon Billy.

 

Český závodník však ujišťuje, že tímto výkonem teprve vše začíná „Vím, co se dá udělat lépe. Potřeboval jsem si na MS osahat ty nejvyšší rychlosti a zjistit, kde mám největší mezery v aerodynamice. V pondělí nás tu čeká další závod SP a vím, jak jet ještě rychleji. Chci český rekord posunout nad 250 km/h, protože i dnes to tam mohlo padnout,“ uzavřel.Pomoc Ukrajině