Závody Krušnohorské třicítky v Novém Městě v Kr.h. proběhly o víkendu za vpravdě zimních podmínek !

Závody Krušnohorské třicítky v Novém Městě v Kr.h. proběhly o víkendu za vpravdě zimních podmínek !

9 min 27 s

O víkendu 14.-15.1. 2017 proběhly přes celodenní sněžení a nárazový vítr za pořadatelství Lokomotivy Teplice dle plánu jak žákovské závody Krajského přeboru klasicky, tak i závod volnou technikou na 15 km, v neděli pak 37. ročník dálkového běhu Krušnohorská třicítka a supersprint žactva.


Účastníci měli v sobotních dopoledních hodinách problém dostat se na Nové Město, protože příjezdová komunikace č. 382 z Hrobu byla otevírána jen v určitých intervalech.Nejspolehlivější cestou na závodní tratě tak byl vlak. Pořadatelé vyvinuli velké úsilí, aby připravili závodní okruh 15 km  a také závodní tratě v okolí lyžařského stadiónu. Přesto se nepodařilo udržet sjízdné a upravené úseky na hřebenech mezi Vitiškou, Pramenáčem a Šteničárnou, a byl proto závodní 15 km okruh upraven. Závodníci absolvovali 2 kola v blízkosti stadiónu, poté se vydali na okruh vedoucí po turistické "desítce" a po jejím absolvování dokončili závod objetím "pytlíků". Celá trať měřila přibližně 14,5 km.

Na náhradním okruhu v okolí lyžařského stadiónu proběhl i propagační závod FAT BIKE. Také při tomto závodě čekaly na účastníky náročné podmínky, měkká trať, která jízdu na kolech se širokými plášti velice ztěžovala.
V závodě žen na 15 km volnou technikou zvítězila Anna Marie Hejná (Silvini Mahdsus team) časem 56:45,36, na 2. místě skončila Alena Charvátová (Kajak Děčín) a na 3.místě Jana Vaculíková. Stejný závod mužů ovládl Jan Ferdindand Polášek (Sporticus team), na 2. místě skončil Vít Řehák (Rolníci TJ ČZU Praha) a 3. Tomáš Charvát (Kajak Děčín).

Pravé zimní podmínky přivítaly účastníky nedělního 37. ročníku Mezinárodní Krušnohorské třicítky V neděli opět celý den sněžilo, místy i hustě, což opět pořadatelům i závodníkům ztížilo přípravu tratí a příjezd na sportoviště. Přesto, že byl závodní okruh projet od 4 hodin ráno několikrát, nárazový vítr se během ranních hodin postaral o zavátí stop, které pak musely být těsně před startem závodu projety skútrem se stopovačem.

Závodní den zahájili nejmladší lyžaři kvalifikací supersprintu klasickou technikou. Závodníci kategorií nejmladšího, mladšího a staršího žactva nejprve absolvovali kvalifikační jízdy intervalovými starty, z nichž vzešly čtveřice závodníků pro malé a velké finále.

Po skončení kvalifikace sprintu se v 11,30 vydalo na závodní patnáctikilometrový okruh celkem 60 závodníků do hlavního závodu mužů na 30 km, hlavního závodu žen na 15 km, a dále pak do rámcových závodů mužů na 15 km a žen na 30 km. Závodníci tradičně odstartovali výběhem do Lounské louky a po projetí prostorem startu a cíle se vydali na závodní okruh. Ti nejrychlejší pak po cca 40 minutách projeli stadionem do druhého kola 30 km trati. Startující závodu na 15 km se po absolvování prvního kola dostali do cíle, kde na ně čekalo bohaté občerstvení.

Vítězem rámcového závodu na 15 km se stal Jiří Zmítko časem 59:07, 2. byl Jan Brda a na 3. místě se umístil Jakub Doležal, odchovanec domácí Lokomotivy Teplice, nyní atlet AK Bílina. Rámcového závodu žen na 30 km se zúčastnily dvě účastnice, úspěšnější byla Alena Bauerová (Žižkovský tygři), která závod absolvovala v čase 2:00:24, druhá Alena Skořepová (Sokol Senohraby) bala jen o 29 s pomalejší.

Mezi ženami v hlavním závodě na 15 km zvítězila Markéta Vávrová (Rolníci TJ ČZU Praha) časem 1:00:29 , 2. byla Bianchin Silvi (TSV'92 Freiberg) a 3. domácí Agáta Vaňková. Hlavní závod na 30 km mužů vyhrál stejně jako včera Jan Ferdinand Polášek v čase 1:30:07 a zajistil si tím i zisk prémie za nejlepší umístění v součtu obou víkendových hlavních závodů, 2. místo obsadil Kamil Myšík a 3. byl Vít Řehák.

Zatímco dospělí závodníci se prali s náročnou tratí, žactvo bojovalo ve finálových rozjížďkách supersprintu. Vítězové jednotlivých kategorií i další na stupních vítězů si odnesli drobné ceny a vkusné diplomy. Kompletní výsledky všech sobotních i nedělních závodů najdete zde.

Letošní ročník Krušnohorské třicítky se opět po delší době uskutečnil za výborných sněhových podmínek, bohužel za trochu bouřlivého počasí. Přinesl několik novinek, zejména rozšířený program žákovských závodů, ale i novinky v podobě dlouhého závodu pro ženy a propagačního závodu FAT BIKE. Doufejme, že tato a další novinky přilákají v příštích ročnících další závodníky, hobíky i širokou veřejnost.Pomoc Ukrajině